Де медійникам шукати та як працювати з відкритими даними

Про відмінності відкритих даних від публічної інформації, її законодавче регулювання та, де шукати відкриті дані йшлось на онлайн-тренінгу “Відкриті дані у роботі медійників”, який організував журналістський регіональний хаб Інституту масової інформації “Медіабаза Хмельницький”. 

За словами тренерки, експертки з відкритих даних, консультантки міжнародних проєктів Надії Бабинської, відкриті дані — це публічна інформація у такому форматі, який дозволяє автоматизовану обробку без участі людини, вільний та безоплатний доступ та подальше використання. Тобто відкриті дані належать до публічної інформації, але не будь-яка публічна інформація є відкритими даними.

Керівниця Медіабази Хмельницький Ольга Загоруйко під час онлайн-тренінгу “Відкриті дані у роботі медійників”, фото авторки

Вони є незамінними у написанні аналітичних та розслідувальних матеріалів, адже допомагають виявляти неочевидні тенденції й обробляти великі масиви інформації. 

Одна з головних переваг відкритих даних, як зазначає Надія Бабинська, це їхня машиночитність — здатність обробляти їх автоматично, а не вручну. Для цього вони мають бути у форматі RDF, XML, JSON або CSV, а також відповідати таким критеріям:

  1. Кожен файл (ресурс) у наборі має складатись з однієї таблиці.
  2. У кожному рядку таблиці повинен бути всього один запис.
  3. У кожній колонці мають бути значення лише одного типу.
  4. В кожній комірці, як правило, має бути одне значення.
  5. Таблиця не містить будь-яких додаткових елементів.

Онлайн-тренінг “Відкриті дані у роботі медійників”, скриншот

Де шукати набори відкритих даних:

  • на єдиному порталі відкритих даних;
  • на сайті розпорядника;
  • через офіційний запит: вкажіть, що ви хочете отримати доступ до певної інформації у формі відкритих даних;
  • за допомогою прикладного програмного інтерфейсу (АРІ). 

“Розпорядники часто відмовляють в оприлюдненні наборів відкритих даних. Відмовки бувають різні, зараз найпопулярніша — це війна, інша причина — це наявність персональних даних”, — пояснює Надія Бабинська.

Полегшити процес надання та оприлюднення набору відкритих даних могло б дотримання трискладового тесту. Про те, як застосовують цей тест під час надання публічної інформації розповідала керівниця юридичного напряму Інституту розвитку регіональної преси, адвокатка Оксана Максименюк. 

“Нині Офіс Омбудсмана працює над трискладовим тестом для оприлюднення саме відкритих даних, що має вплинути на ситуацію і дуже допомогти нам отримувати набори даних”, — сказала Надія Бабинська.

Авторка: Марія Турчина, комунікаційниця Медіабази Хмельницький

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

Напередодні Провідної неділі до кладовища «Шаровечка» курсуватимуть додаткові автобуси

З 21 по 25 квітня для зручності хмельничан, які планують впорядкувати місця поховань своїх рідних, буде організовано додатковий автобусний рейс до…

23 години тому

Хмельничан запрошують на сімейну виставу у ляльковий театр

Київський незалежний театр ляльок “Равлик” запрошує жителів Хмельницького на сімейну виставу, створену за мотивами кіноповісті “Зачарована Десна” О. Довженка.

23 години тому

На території НПП “Мале Полісся” скоєно акт вандалізму

Працівники Національного природного парку «Мале Полісся» зафіксували акти вандалізму на екологічній стежці «Перлина Славутчини».

23 години тому

Минулої доби у Камʼянці-Подільському сталися дві ДТП, у яких постраждала пенсіонерка та малолітня дитина

Одна з автопригод сталася по вул. Хмельницьке шосе, інша – по проспекту Грушевського. В обох випадках слідчі відкрили кримінальні провадження…

1 день тому

Скільки штрафів ТЦК було відкрито на Хмельниччині

17 007 виконавчих проваджень через порушення правил військового обліку — тобто через протерміновані та несплачені штрафи від ТЦК — було…

1 день тому

На Хмельниччині судитимуть двох жителів Луганщини за державну зраду

На Хмельниччині судитимуть двох жителів Луганської області, яких підозрюють у державній зраді.

1 день тому