Як війна вплинула на екологію Хмельниччини: стала відома сума збитків

Про це у запиті Суспільне Хмельницький відповіла начальниця відділу взаємодії з громадськістю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Наталія Сологуб.

Як здійснюється фіксація фактів завдання збитків довкіллю? Що саме передбачає процес відстеження шкідливого впливу на довкілля?

Сьогодні Хмельниччина серед тих областей, які постійно потерпають від російських атак. З початку повномасштабного вторгнення Державна екологічна інспекція Хмельницької області перепрофілювала свою діяльність до реалій воєнного часу.

9 березня 2022 року нашою інспекцією було утворено оперативну групу швидкого реагування для фіксації надзвичайних ситуацій та упорядкування інформації щодо нанесених навколишньому природному середовищу збитків на території Хмельниччини. До її складу увійшли фахівці ресурсних відділів Інспекції та відділу інструментального лабораторного контролю. Основна мета — здійснення фіксації та обрахування збитків, нанесених довкіллю Хмельниччини через російську військову агресію.

Фахівці групи, після отримання оперативних дозволів, виїздять на об’єкт та проводять відбір необхідних проб природних ресурсів. Потім проводять лабораторні дослідження і розрахунок збитків. За кожним фактом правоохоронні органи відкривають кримінальні провадження. Наразі в області представниками Інспекції досліджені усі території, які постраждали під час війни.

Які природні ресурси Хмельниччини найбільше потерпають від впливу військової агресії?

Наразі до єдиного реєстру збитків, заподіяних довкіллю Хмельниччини внаслідок військової агресії РФ внесено 33 події, за якими відповідно до затверджених методик розраховано шкоду і збитки довкіллю, загальна сума яких становить майже півтора млрд гривень.

Ці збитки включають шкоду за:

  • засмічення та забруднення земельних ресурсів внаслідок ракетно-бомбових уражень – 1 млрд 426 млн 389 тис. грн;
  • забруднення атмосферного повітря – 55 млн 041 тис. грн
  • збитки, нанесені природно-заповідному фонду області – 996 тис. грн

Тобто, якщо ми маємо факт потрапляння ракети, до прикладу, в інфраструктурний об’єкт, то, окрім забруднення земельних ресурсів, можуть бути й викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Якщо говорити про природний ресурс, якому найбільше завдається шкода на території Хмельницької області, то це — ґрунти.

Як відбувається процедура визначення збитків і що робиться далі?

Шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, розраховано відповідно до відповідних методик: по атмосферному повітрю, по ґрунтах, по водних ресурсах; по природно-заповідному фонду, об’єктах рослинного та тваринного світу.

Наразі оперативний штаб Держекоінспекції працює над розробленням методики, за якою будуть розраховувати збитки довкіллю України через агресію з боку Росії. Цю методику мають використати в міжнародних судах, щоб стягнути відшкодування збитків з Росії.

За всіма випадками завдання шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру на території Хмельницької області, матеріали та розрахунки передані до оперативного штабу при Державній екологічній інспекції України та правоохоронних органів з метою долучення до кримінальних справ та надалі — стягнення збитків, нанесених довкіллю Хмельниччини з РФ.

Які заходи повинні вживатися для відновлення довкілля?

На мою думку, це буде проводитися не один-два роки, а протягом декількох десятиліть. Процес відновлення довготривалий. Буде розроблена відповідна програма відновлення довкілля. І вже в рамках цієї програми будуть вживатися певні дії.

Чи можна говорити про кліматичні зміни внаслідок російської агресії?

Під час вибухів викидаються парникові гази — вуглець і водяна пара. Вони не токсичні, але напряму впливають на зміну клімату. Бойові дії в Україні впливають на кліматичні зміни не лише в нашій державі. Цей вплив глобальний. Наприклад, внаслідок лісових пожеж зміна клімату іде загалом по Європі. Більші ризики для навколишнього середовища створює не сама детонація снарядів, а влучання в промислові чи хімічні об’єкти.

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

У Хмельницькому в ДТП травмувався 88-річний пенсіонер

Дорожньо-транспортна пригода сталася вчора, 10 квітня, близько 08:30 години по вул. Молодіжній.

5 години тому

На хабарі викрито хмельницьку лікарку експертної команди, яку утворили замість МСЕК

Жінка є членом експертної команди з повсякденного функціонування особи, утвореної замість ліквідованої медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

5 години тому

В Ізяславі 6 років ув’язнення з конфіскацією майна отримав 38-річний торговець психотропами

Засуджений і раніше притягувався до відповідальності за аналогічні злочини і на момент затримання перебував на умовному терміні. 

9 години тому

Понад 6 мільйонів гривень збитків на закупівлі дронів для військових: на Хмельниччині судитимуть мера Нетішина

На Хмельниччині судитимуть міського голову Нетішина Олександра Супрунюка. Його підозрюють у службовій недбалості при закупівлі дронів для військових, через що державі було…

1 день тому

Роялті на мільйон і годинник Chopard: що задекларувала голова Хмельницької облради

У 2024 році голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк отримала 514 199 гривень заробітної плати. Такі дані оприлюднені в її щорічній декларації…

1 день тому

Правоохоронці Хмельниччини викрили міжрегіональну схему переправлення військовозобов’язаних через державний кордон

Організували протизаконну діяльність мешканець Кам'янця-Подільського та посадовець ТЦК з Чернівецької області.

1 день тому