Руїни замку в Чоркозинцях на Хмельниччині внесли до пам’яток архітектури

Комплекс споруд замку в Чорнокозинцях внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Про це розповіла Суспільному заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Хмельницької обласної військової адміністрації Валентна Лукашук. Зараз, каже, у громаді для пам’ятки шукають власника, аби розвивати місцевий туризм.

Руїни замку у селі Чорнокозинці Орининської громади мають свої легенди, і одну з них розповіла директорка місцевого ліцею Надія Мартинюк.

“Належить князеві Курятовичу, тут жив сам князь і його сестра, одного разу лихі татари напали на Чорнокозинці. Він серед замків Кам’янця-Подільського, Хотинського, Жванецького був найменшим. Легенди були такі, що навіть підземними ходами він зв’язаний з Хотинським”.
 
Перед руїнами замку встановлений інформаційний стенд, тут вказано й вік споруди – їй понад 600 років, протягом цього часу замок переходив із рук в руки. Місцевий краєзнавець Микола Луцик, розповів: споруду руйнували татари.
 
“У замку ховалися люди під час набігів, тільки один раз захопили замок татари”.
“А костел і сходи зруйнували вже в радянські часи. Кажуть, не знаю, наскільки це правда, що розбирали ці стіни і дорогу робили”, — додала директорка Чорнокозинецького ліцею Надія Мартинюк.

Замок у Чорнокозинцях — частина комплексу споруд. У 1979 був взятий на державний облік як пам’ятка архітектури, але статус отримав лиш тепер, розповіла заступниця начальника управління інформаційної діяльності та культури Хмельницької обласної військової адміністрації Валентна Лукашук.

 
“У червні цього року міністерство подало пропозицію, кабмін підтримав і саме цій пам’ятці був наданий статус Пам’ятки національного значення, яка вже внесена до Державного реєстру. Комплекс складається із трьох складових: це безпосередньо руїни самого замку, брами та костелу”.

Обов’язок зі збереження та утримання пам’ятки лягає на Орининську територіальну громаду, де розташовані руїни споруди, каже Валентина Лукашук. За її словами, поки у комплексу немає власника чи балансоутримувача. Тому громада не може фінансувати ці об’єкти.

Суспільне Хмельницький

“Перші заходи, які мають зробити органи місцевого самоврядування – це вирішити питання із власністю, тільки тоді можна буде укласти охоронний договір на цю пам’ятку, а також можна буде передати її в оренду, наприклад, приватним підприємцям, які можуть зробити якісь заходи на території”.
 
Власника для комплексу споруд шукатимуть, щоб розвивати місцевий туризм, розповіла голова Орининської територіальної громади Іван Романчук. Коштів для утримання пам’ятки на сьогодні, каже, в бюджеті громади не заплановано.
 
“Щоб ми чисто виходили з ініціативою та виділяли кошти на ці цілі, зараз, я думаю, що ні, бо ми на сьогодні живемо для фронту і живемо для того, аби утримати територіальну громаду”.

За словами Валентини Лукашук, якщо не зупинити подальшу руйнацію пам’ятки, вона просто зникне.

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

У Хмельницькому в ДТП травмувався 88-річний пенсіонер

Дорожньо-транспортна пригода сталася вчора, 10 квітня, близько 08:30 години по вул. Молодіжній.

23 хв. тому

На хабарі викрито хмельницьку лікарку експертної команди, яку утворили замість МСЕК

Жінка є членом експертної команди з повсякденного функціонування особи, утвореної замість ліквідованої медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

33 хв. тому

В Ізяславі 6 років ув’язнення з конфіскацією майна отримав 38-річний торговець психотропами

Засуджений і раніше притягувався до відповідальності за аналогічні злочини і на момент затримання перебував на умовному терміні. 

4 години тому

Понад 6 мільйонів гривень збитків на закупівлі дронів для військових: на Хмельниччині судитимуть мера Нетішина

На Хмельниччині судитимуть міського голову Нетішина Олександра Супрунюка. Його підозрюють у службовій недбалості при закупівлі дронів для військових, через що державі було…

23 години тому

Роялті на мільйон і годинник Chopard: що задекларувала голова Хмельницької облради

У 2024 році голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк отримала 514 199 гривень заробітної плати. Такі дані оприлюднені в її щорічній декларації…

1 день тому

Правоохоронці Хмельниччини викрили міжрегіональну схему переправлення військовозобов’язаних через державний кордон

Організували протизаконну діяльність мешканець Кам'янця-Подільського та посадовець ТЦК з Чернівецької області.

1 день тому