Відсутність на роботі без поважної причини загрожує працівникові звільненням

За яких умов роботодавець може звільнити працівника, що не з’явився на роботу, пояснюють юристи Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області.

Відповідно до українського законодавства та судової практики прогулом вважається відсутність працівника на роботі без поважних причин як упродовж усього робочого дня, так і понад три години безперервно або сумарно упродовж робочого дня.

Право роботодавця звільнити працівника за прогул закріплене у п. 4 ст. 40 КЗпП. Утім за відсутність працівника на роботі без поважних причин до нього можна застосувати й інше дисциплінарне стягнення. Наприклад, оголосити догану (ст. 147 КЗпП).

Треба зазначити, що саме відсутність поважної причини неявки працівника є вирішальним чинником при звільненні. Водночас переліку поважних причин відсутності на роботі в законодавстві немає. Безумовно, неявка на роботу через хворобу, підтверджена листком непрацездатності, не може бути причиною звільнення. Що ж до інших обставин, то визначення їхньої поважності – суб’єктивна справа, що лягає на плечі керівника організації.

Працівник має знати: звільнення за прогул можливе лише за умови, що порушення було належно зафіксоване й підтверджене доказовою базою. Відсутність працівника на роботі може бути зафіксована в табелі обліку робочого часу або автоматизованою системою пропуску.

Якщо працівник відсутній на роботі, його керівник повинен зв’язатися з підлеглим та з’ясувати причини відсутності. Відсутність працівника на роботі може бути зафіксовано актом про відсутність працівника на роботі. Підтвердить прогул також доповідна записка, подана безпосереднім керівником «прогульника» керівникові організації.

Розглянувши доповідну записку, керівник організації приймає рішення щодо подальшого з’ясування причин прогулу. Якщо під час візиту до працівника додому, його не застали, довести прогул зможуть також пояснення членів родини чи сусідів. За результатами візиту обов’язково складається відповідний акт.

Перед застосуванням до працівника дисциплінарного стягнення роботодавець повинен отримати від порушника письмові пояснення (ч. 1 ст. 149 КЗпП). Зважаючи на причини прогулу, викладені в поясненні, керівник визначає, чи поважна причина відсутності працівника на роботі, та приймає рішення про вид стягнення, зокрема й звільнення.

До речі, накладати стягнення за одне й те саме порушення можна лише раз (ст. 149 КЗпП), тому якщо керівник вже оголосив своєму працівнику догану чи визначив інше дисциплінарне стягнення за прогул, то звільнити «прогульника» не зможе.

І наостанок. Яким би злісним порушником трудової дисципліни не був працівник, при звільненні він має право на компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам з дітьми.

Якщо працівник не погоджується з рішенням роботодавця, він може звернутися до суду з позовною заявою про поновлення на роботі або про зміну формулювання причини звільнення.

За більш детальними роз’ясненнями рекомендуємо звертатися до центрів та бюро правової допомоги.
* * *
Нагадаємо, що безкоштовні консультації з правових питань, роз’яснення законодавства (для всіх без винятку категорій громадян), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених категорій громадян) можна отримати в центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Дізнатися адресу найближчого до Вас центру чи бюро можна, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

Понад 6 мільйонів гривень збитків на закупівлі дронів для військових: на Хмельниччині судитимуть мера Нетішина

На Хмельниччині судитимуть міського голову Нетішина Олександра Супрунюка. Його підозрюють у службовій недбалості при закупівлі дронів для військових, через що державі було…

13 години тому

Роялті на мільйон і годинник Chopard: що задекларувала голова Хмельницької облради

У 2024 році голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк отримала 514 199 гривень заробітної плати. Такі дані оприлюднені в її щорічній декларації…

14 години тому

Правоохоронці Хмельниччини викрили міжрегіональну схему переправлення військовозобов’язаних через державний кордон

Організували протизаконну діяльність мешканець Кам'янця-Подільського та посадовець ТЦК з Чернівецької області.

14 години тому

Повідомив про “замінування” вокзалу та ринку: мешканцю Хмельниччини загрожує до 6 років ув’язнення

Шепетівська окружна прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо 28-річного мешканця міста, якого обвинувачують у завідомо неправдивому повідомленні про загрозу…

17 години тому

За підробку та використання фальшивого посвідчення водія мешканка Житомирської області заплатить штраф

За публічного обвинувачення Летичівської окружної прокуратури 58-річну мешканку міста Бердичів Житомирської області визнано винною в підробці та використанні посвідчення водія.

19 години тому

У Хмельницькому родинам загиблих поліцейських вручили посмертні нагороди

У Хмельницькому вшанували пам’ять правоохоронців, які загинули на фронті, захищаючи Україну. Родини чотирьох поліцейських отримали відзнаки Президента України «За оборону…

19 години тому