ckp.in.ua
Договір – це не лише найдавніший і один із найбільших правових інститутів, а ще й основа економічної взаємодії між всіма верствами населення та суб’єктами господарювання. Здавалося б, за такої давності використання договору як інструменту врегулювання взаємовідносин між людьми, пересічний громадянин мав би ще, так би мовити, із молоком матері володіти основними знаннями стосовно змісту договору. Однак, як показує практика, існує реальна необхідність постійної правової освіти населення стосовно договорів та їх умов. Отже, що ж потрібно знати щоб захистити себе при укладенні договору?
Як не банально це прозвучить, договір потрібно читати. І у наш час частенько можна зустріти громадян, які підписують договір, навіть не ознайомившись із його змістом, а потім несуть тягар негативних наслідків. Одного разу мені навіть довелося почути від клієнта: «А що, договір потрібно було читати?». Як то кажуть – коментарі відсутні.
Отже, читаємо договір.
Зміст кожного договору, фігурально висловлюючись, являє собою стілець, що міцно тримається на чотирьох основних ніжках – предмет, ціна, строки, відповідальність. Розглянемо їх по черзі.
Предмет договору має бути викладений максимально детально, але при цьому і однозначно зрозуміло, не допускати різностороннього тлумачення. Якщо у договорі інформація про предмет повністю чи частково відсилається до додаткових матеріалів (замовлення, специфікація тощо) – з ними обов’язково потрібно ознайомитись у повному обсязі і такі додатки мають бути невід’ємними частинами договору.
Окремо слід зупинитись на такому аспекті, як дострокове розірвання договору. За замовчуванням, абсолютна більшість договорів підлягають достроковому розірванню за взаємною згодою сторін (яка має бути викладена у формі додаткової угоди), якщо інше не передбачено договором. Однак, як свідчить практика, коли сторона в договорі наполягає на умові, яка дозволяє їй достроково розірвати договір і використовується як інструмент відповідальності – це створює надмірний тиск на іншу сторону, у тому числі і у тих випадках, коли потрібно відстояти свої права за договором. Тому з такими умовами потрібно бути дуже обачними.
Наостанок варто зазначити, що умови договору, що являють собою «ніжки стільця», можуть бути повністю або частково викладені у внутрішніх документах сторони, що готує договір, таких як: «правила», «тарифи» тощо. З цими документами дуже важливо ознайомитись у повному обсязі до моменту підписання договору.
Отже, у договірних відносинах, як і у будь-яких аспектах, необхідне в першу чергу бажання людини захистити свої інтереси, для чого просто необхідно у повному обсязі ознайомлюватись зі всіма умовами договору та вимагати роз’яснення всіх незрозумілих питань.
Уже п'ять років поспіль ми з вами є учасниками реформи децентралізації. У межах децентралізації відбувається і реформування адміністративно-територіального устрою. До…
Мій колега, гостюючи в Хмельницькому, зауважив, що йому здалося «ніби розвитком міста останніх 5 років займалась «дещо скуйовджена підліткова свідомість.…
Полеміка в «проскурівському політичному бомонді», яку спричинила публікація результатів наших досліджень, досі не дає спокою певним людям. Мене продовжують перестрівати…
Наприкінці серпня ГО Інформаційно-аналітичний центр “Акцент” проводив дослідження електоральних вподобань мешканців міста Хмельницький. Зокрема, аналізували електоральну активність за віковою ознакою,…
Кожному виборцю завжди цікаво що собою дійсно являє кандидат, за лаштунками мови плаката, гасел чи панівної думки. Проект некомерційний, аполітичний,…
Ми продовжуємо наш дискусійний клуб "Акцент". Ми не обіцяємо легких запитань і не очікуємо на прості відповіді. Ви можете не поділяти…
Leave a Comment