Як медійникам правильно скласти запит: тренінг у Медіабазі Хмельницький

Три головні ознаки успішного запиту на доступ до публічної інформації, важливість цього інструменту для журналістів у повсякденній роботі – про це і не тільки говорили під час онлайн-тренінгу “Лайфгаки з написання інформаційних запитів для медійників”, що організувала Медіабаза Хмельницький. 

Джерело: Інститут масової інформації 

За словами тренерки, керівниці юридичного напряму Інституту розвитку регіональної преси, адвокатки Оксани Максименюк, запит на доступ до публічної інформації – це законний і відкритий спосіб отримання інформації журналістами.

“Це дозволяє журналістам почуватися впевненіше, дозволяє легше зібрати інформацію, яка є офіційною і достовірною. Отже, з нею простіше працювати, і журналісти поширюють перевірену інформацію на широкий загал”, – зазначає Оксана Максименюк.

Тренерка, керівниця юридичного напряму ІРРП, адвокатка Оксана Максименюк. Фото – investigator.org.ua

Щоб скласти інформаційний запит правильно, потрібно пам’ятати, що інформація, яку просить медійник, має бути:

  • відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях;
  • є у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації;
  • пов’язана з виконанням особами делегованих повноважень суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включно з наданням освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг.

“Дуже часто журналісти складають не інформаційні запити, а запити на коментар. Тобто просять надати відповідь на запитання. Відповідно, розпорядник має законне право надати відмову журналісту”, – пояснює медійна юристка.

Якщо запит складено правильно, то, за словами експертки, це 90% успіху. Втім, це не означає, що розпорядник не може відмовити в наданні інформації.

Керівниця Медіабази Хмельницький Ольга Загоруйко під час онлайн-тренінгу “Лайфгаки з написання інформаційних запитів для медійників”. Фото авторки

“Розпорядники не завжди охоче відповідають на інформаційні запити. На початку повномасштабного вторгнення дуже часто медійники отримували відмову через введення в країні воєнного стану. Такі відповіді є неправомірними”, – розповіла Оксана Максименюк.

Вміння складати інформаційні запити правильно і так, щоб вони були дієвими в роботі медійників, – це також форма захисту медійної спільноти.

“Демократія – це не стан, це дія. І нам потрібно діяти, щоб захистити наші цінності, нашу свободу, наші реформи. Тому нам потрібно правильно оперувати законними інструментами впливу”, – наголосила директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк, яка відвідала онлайн-тренінг, щоб привітати медійну спільноту з відкриттям медіабази в Хмельницькому.

Марія Турчина, комунікаційниця Медіабази Хмельницький

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

П’ять пожеж ліквідували вогнеборці Хмельниччини протягом минулої доби

Упродовж 30 червня та 1 липня на території Хмельницької області ліквідовано п’ять пожеж.

41 хв. тому

ДБР повідомило про підозру колишньому посадовцю Хмельницької прокуратури, який не задекларував мільйони

До початку служби в органах прокуратури чоловік обіймав керівну посаду в одному з правоохоронних органів Волноваського району Донецької області.

46 хв. тому

На Хмельниччині під Меджибізьким замком знайшли дитячий скелет і артефакти XVII-XIX століть

Скелет півторарічної дитини викопали під час археологічних досліджень під північно-східним муром Меджибізького замку на Хмельниччині.

3 години тому

Втеча не вдалася: на Буковині затримано групу хмельничан, які намагалися незаконно перетнути кордон

На Буковині прикордонники затримали трьох чоловіків зі Хмельницької області, котрі намагалися незаконно перейти державний кордон.

21 годину тому

Донати на захист України: рекомендації від кіберполіції, як не стати жертвою шахраїв

Волонтерський рух в Україні став позитивним феноменом, який продемонстрував світові єдність нашого суспільства і готовність протистояти агресору.

21 годину тому

У Камʼянці-Подільському перед судом постане 43-річний місцевий житель, який розпалював у соцмережах національну ворожнечу

Зловмисник на власній сторінці у соцмережах розміщував публікації із закликами до неприязні стосовно осіб однієї із національностей.

21 годину тому