Ілюстративне
З початку 2002 року на хворобу Лайма, переносниками якої є кліщі, захворіло уже четверо жителів Хмельниччини – один з обласного центру та троє з Дунаєвець. У зв’язку з цим публікуємо поради Центру громадського здоров’я, як уберегтися від кліщів та що робити, якщо ви виявили на тілі кліща.
За чотири місяці цього року Хмельницьким обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України було здійснено 62 дослідження кліщів, 20 з них виявились інфікованими бореліями, тобто були переносниками хвороби Лайма. Захворіло уже четверо жителів Хмельниччини – один з обласного центру та троє з Дунаєвець.
Про це Суспільному розповів завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій державної установи «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Віталій Овчарук.
За його словами, порівнюючи з 2021 роком кількість інфікувань не зросла.
“Зокрема, за аналогічний період минулого року на Хмельниччині захворіло 5 осіб. Всього за 2021 рік було проведено 276 досліджень матеріалу кліщів в лабораторії, з них 97 були позитивними. Внаслідок укусів кліщів у 2021 році захворіло 56 осіб. Випадків захворювання на енцефаліт, внаслідок укусів кліщів, в області не реєстрували”, – каже Віталій Овчарук.
Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, іноді кілька днів.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:
Кліщовий вірусний енцефаліт. Починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Хвороба Лайма. Першим проявом є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі й млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати «кліща» з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити кліща (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків.
(Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою).
Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку.
Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.
У центрі громадського здоров’я закликають, ні в якому разі не викидати й не чавити кліща, якого витягнули. Його обов’язково потрібно здавати на дослідження в лабораторію.
З 21 по 25 квітня для зручності хмельничан, які планують впорядкувати місця поховань своїх рідних, буде організовано додатковий автобусний рейс до…
Київський незалежний театр ляльок “Равлик” запрошує жителів Хмельницького на сімейну виставу, створену за мотивами кіноповісті “Зачарована Десна” О. Довженка.
Працівники Національного природного парку «Мале Полісся» зафіксували акти вандалізму на екологічній стежці «Перлина Славутчини».
Одна з автопригод сталася по вул. Хмельницьке шосе, інша – по проспекту Грушевського. В обох випадках слідчі відкрили кримінальні провадження…
17 007 виконавчих проваджень через порушення правил військового обліку — тобто через протерміновані та несплачені штрафи від ТЦК — було…
На Хмельниччині судитимуть двох жителів Луганської області, яких підозрюють у державній зраді.
Leave a Comment