На Хмельниччині зафіксували 4 випадки захворювання від укусів кліщів. ЦГЗ пояснив, що робити при виявлення кліща на тілі

Фото: Ілюстративне

З початку 2002 року на хворобу Лайма, переносниками якої є кліщі, захворіло уже четверо жителів Хмельниччини – один з обласного центру та троє з Дунаєвець. У зв’язку з цим публікуємо поради Центру громадського здоров’я, як уберегтися від кліщів та що робити, якщо ви виявили на тілі кліща.

За чотири місяці цього року Хмельницьким обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України було здійснено 62 дослідження кліщів, 20 з них виявились інфікованими бореліями, тобто були переносниками хвороби Лайма. Захворіло уже четверо жителів Хмельниччини – один з обласного центру та троє з Дунаєвець.

Про це Суспільному розповів завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій державної установи «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Віталій Овчарук.

За його словами, порівнюючи з 2021 роком кількість інфікувань не зросла.

“Зокрема, за аналогічний період минулого року на Хмельниччині захворіло 5 осіб. Всього за 2021 рік було проведено 276 досліджень матеріалу кліщів в лабораторії, з них 97 були позитивними. Внаслідок укусів кліщів у 2021 році захворіло 56 осіб. Випадків захворювання на енцефаліт, внаслідок укусів кліщів, в області не реєстрували”, – каже Віталій Овчарук.

Як уберегтися від кліщів

 • Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
 • Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою — і закрийте шию.
 • Перед прогулянкою для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
 • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
 • Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.

Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, іноді кілька днів.

 • Оглядайте себе та своїх близьких кожні дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.
 • Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе.
 • Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
 • Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
 • Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Які захворювання можуть викликати укуси кліща

Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:

 1. Кліщовий вірусний енцефаліт;
 2. Хвороба Лайма;
 3. Гранулоцитарний анаплазмоз;
 4. Моноцитарний ерліхіоз;
 5. Крим-Конго геморагічна гарячка;
 6. Геморагічна гарячка з нирковим синдромом;
 7. Туляремія.

Кліщовий вірусний енцефаліт. Починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Хвороба Лайма. Першим проявом є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі й млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща

Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати «кліща» з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити кліща (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).

Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків.

(Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою).

Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку.

Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.

У центрі громадського здоров’я закликають, ні в якому разі не викидати й не чавити кліща, якого витягнули. Його обов’язково потрібно здавати на дослідження в лабораторію.

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне