“Золота” сіль для доріг. Чи зможуть у снігопад дорогами Хмельницького їздити авто

26,4 мільйона гривень взяли цьогоріч з міського бюджету на заготівлю піщано-сольової суміші для доріг Хмельницької громади. Про це розповів заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок. Минулого 2021 року на неї витратили п’ять мільйонів гривень.

Чому здорожчала піщано-сольова суміш, чи вистачить коштів на її придбання, чи безпечні компоненти суміші для ґрунтів, дізнавалось Суспільне Хмельницький.

З минулого року залишилось 350 тонн солі для виготовлення піщано-сольової суміші для посипання доріг у Хмельницькій громаді, розповідає начальник дільниці по утриманню вулично-дорожньої мережі комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг Олександр Кухар: “Десь порядку трьох тисяч ми плануємо цього року заготовити солі в чистому вигляді. І порядку шість з половиною тисяч піщано-сольової суміші. Сіль виросла в ціні у вісім разів, в порівнянні з тонною. Так само вартість піску виросла в півтора раза”.

За словами Олександра Кухара, зараз працівники підприємства збирають пісок на купу. Далі – почнуть пересівати.

“Пересівають пісок для того, щоб каміння не потрапляло в пісок, щоб машини не різали колеса і не били лобове скло. Пересівний вузол працює безперебійно: 100 – 120 тонн ми в день пересіваємо. Потім ми будемо мішати піщано-сольову суміш”, – розповів чоловік.

Цьогоріч, як і минулого 2021 року, на дорогах Хмельницької громади працюватимуть 12 піскотрусів, – каже Олександр Кухар. А також вісім тротуарних щіток, які будуть очищати тротуари від снігу: “Будемо мати дві сільнички, так само як і торік. З 12 піскотрусів вже переобладнано чотири спеціальні авто. Решта техніки у нас зараз використовується на прибирання листя по місту Хмельницькому”.

Минулого року підприємство отримало п’ять нових відвалів до важкої техніки, розповів Олександр Кухар: “Ми їх начіпляємо на “МАЗ”, “КРАЗ”, на важкі піскотруси. Дуже добре вони себе зарекомендували – якісно очищають сніг. Хотілося б більше піскотрусів, тому що місто розширюється, додаються і внутрішньо квартальні дороги, і ОТГ до нас долучилися”.

26,4 мільйона гривень взяли цьогоріч з міського бюджету на заготівлю піщано-сольової суміші для доріг Хмельницької громади. Минулого року – п’ять. Заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок пояснив чому змінилась ціна на сіль: розповів Василь Новачок: “Сіль наразі експортна. Коштує насправді великих грошей. Проведений тендер на закупівлю двох тисяч тонн солі, укладений договір. Укладена угода на постачання піску, пісок тут є на місці, особливих проблем немає. Пісок поступово завозять. Будемо сподіватися, що зима не буде надто сніжною і зможемо цей дорогий і вартісний ресурс зекономити”.

Василь Новачок додав, чому довелось експортувати сіль: “Через те, що ведуться бойові дії безпосередньо біля підприємства “Артемсіль”, ми не змогли вчасно придбати у потрібній кількості сіль для виготовлення піщано-соляної суміші. Це стосується не лише Хмельницького, це проблема у всіх містах України”.

За словами завідувачки кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Наталії Міронової, сіль негативно впливає на взуття пішоходів, автівки, дорожнє покриття, а також ґрунти.

“Вони засолюються. І в результаті цього засолення починають страждати рослини, дерева. Як альтернатива солі застосовується бішофіт. Це теж сіль, магнієва. Але, внаслідок, відсутності натрію вона не спричиняє такого засолення ґрунту”, – розповіла Наталія Міронова.

Вона у вісім-десять разів дорожча за звичайну українську сіль, каже Наталія Міронова: “Якщо піщано-соляна суміш стає дорожчою, варто розглянути менш шкідливий для навколишнього середовища варіант використання солі, а саме – використання бішофіту”.

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

Напередодні Провідної неділі до кладовища «Шаровечка» курсуватимуть додаткові автобуси

З 21 по 25 квітня для зручності хмельничан, які планують впорядкувати місця поховань своїх рідних, буде організовано додатковий автобусний рейс до…

21 годину тому

Хмельничан запрошують на сімейну виставу у ляльковий театр

Київський незалежний театр ляльок “Равлик” запрошує жителів Хмельницького на сімейну виставу, створену за мотивами кіноповісті “Зачарована Десна” О. Довженка.

21 годину тому

На території НПП “Мале Полісся” скоєно акт вандалізму

Працівники Національного природного парку «Мале Полісся» зафіксували акти вандалізму на екологічній стежці «Перлина Славутчини».

21 годину тому

Минулої доби у Камʼянці-Подільському сталися дві ДТП, у яких постраждала пенсіонерка та малолітня дитина

Одна з автопригод сталася по вул. Хмельницьке шосе, інша – по проспекту Грушевського. В обох випадках слідчі відкрили кримінальні провадження…

23 години тому

Скільки штрафів ТЦК було відкрито на Хмельниччині

17 007 виконавчих проваджень через порушення правил військового обліку — тобто через протерміновані та несплачені штрафи від ТЦК — було…

1 день тому

На Хмельниччині судитимуть двох жителів Луганщини за державну зраду

На Хмельниччині судитимуть двох жителів Луганської області, яких підозрюють у державній зраді.

1 день тому