Увага: полинолистий алерген!

Протягом останніх років спостерігається тривожне явище – активне поширення територією області злісного буряну – амброзії полинолистої, що захоплює щороку все більші плоші, особливо необроблювані.
В Україні амброзія вперше зафіксована в 1914 році, в якості лікарського засобу – замінника хіни її культивував німець на прізвище Крікер. Пізніше амброзія була повторно завезена на південний схід з фуражем для армії Денікіна.
Третя хвиля поширення відбулася у другу світову війну з колесами вантажного транспорту. На батьківщині амброзії в Північній Америці більше шестисот природних ворогів, які стримують її зростання. У нас же для розмноження цього агресора немає ніяких перешкод – ні хвороб, ні шкідників. До того ж, наші кліматичні умови і грунти амброзію цілком влаштовують: вона росте практично всюди. Кожен кущ амброзії дає за сезон від 30 до 150 тисяч насінин, схожість має не тільки дозріле насіння, а й насіння воскової і молочної стиглості. Навіть якщо зрізати і залишити на місці квітуючу рослину, її недозріле насіння здатне прорости, а схожість насіння зберігається протягом 40 років. Амброзія виснажує і висушує грунт: стрижневий корінь здатний проникати вглиб до чотирьох метрів, а сама рослина сягає висоти двох метрів. Розвиваючи таку потужну надземну масу і кореневу систему, бур’ян стрімко пригнічує рослини, які знаходяться поруч. Для того, щоб наростити 1 кг сухої речовини амброзія використовує близько тонни води, забирає з грунту 1,5 кг фосфору і 15 кг азоту. Крім того амброзія затінює корисні рослини, витісняє лугові трави, а якщо бур’ян потрапив в сіно, кормові якості його помітно знижуються, молоко набуває різкого неприємного запаху і смаку.

www.consumerhm.gov.ua

Але головна небезпека амброзії полягає у властивості викликати у людини алергію. Крихітний пилок амброзії є одним з найагресивніших алергенів, який здатний викликати крім алергічної реакції ще й астму. Ніякі інші бур’яни і дерева не мають такого великого спектра впливу пилку на шкіру і слизові людини. Алергічна реакція нaстає при концентрації 25 зерняток пилку на 1 куб.м атмосферногo повітря. А одна добре розвинена рослина дає до декількох мільйонів зерняток пилку. При чому, для контакту з алергеном зовсім не обов’язково, щоб амброзія росла на вашій ділянці чи поблизу: під час атмoсферних циклонів, що супроводжуються сильними вітрами, пилок може долати відстані в декілька сот кілометрів. Симптоми реакції на амброзію подібні до симптомів, викликаних будь-яким пилком дерев і трав, коли він потрапляє в організм або вступає в контакт із шкірою. Найбільш поширені з них: нежить, свербіж та почервоніння очей, сльозоточивість, сверблячка шкіри, кашель або хрипи, біль або першіння в горлі.
Як же боротися з амброзією? Скошування ефективним буде тільки в період бутонізації: у амброзії є підступна властивість – якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює заново в 2-3 рази більше молодих пагонів. Тому, поки вона росте, одноразове скошування призведе тільки до ще більшого відростання. Ефективне багаторазове скошування – не менше ніж 3-5 разів за сезон – для того, щоб не дати рослині можливості плодоносити. Більш ефективним є виривання рослин амброзії з коренем – якщо територія невелика, то амброзії таким методом можна позбутися майже повністю. На значних же територіях слід використовувати рекомендовані гербіциди, а на сіножатях, пасовищах і біля місць утримання худоби варто розміщувати посіви багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішей.

Сергій Пептюк – головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики і аналізу ризиків ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

Повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

Leave a Comment
Поділитися

Останні новини

Військові самі вирішують, хто отримає грошову допомогу в разі їх загибелі, — роз’яснення юристів

Відтепер військовослужбовці можуть самі визначати, хто і в якому розмірі отримає одноразову грошову допомогу (далі – ОГД) в разі їх…

4 тижні тому

Потяг правосуддя наздожене всіх російських злочинців у тунелі російського беззаконня – покарання буде невідворотним

У цьому переконаний Постійний представник України при ООН Сергій КИСЛИЦЯ. Розмова з ним стосувалася ролі Організації Об’єднаних Націй у протидії…

4 тижні тому

“Косачку” привезли до Хмельницького: пластична вистава від жінок і про жінок

Уперше виставу презентували у Києві 3 грудня 2023 року. Роботу над проєктом продовжили й показали вдруге в Києві й уже…

1 місяць тому

Хто може бути отримувачем та набувачем гуманітарної допомоги: роз’яснення

Отримувач – це юридична особа, зареєстрована в Україні з визначеним напрямком статутної діяльності. Важливо наголосити, що чинне законодавство передбачає реєстрацію…

6 місяців тому

СМТ більше не буде: що змінює закон про дерадянізацію (ВІДЕО)

В Україні проведуть дерадянізацію територіального устрою. Відповідний закон президент підписав наприкінці жовтня. З назви закону можна подумати, що Дніпропетровська область…

6 місяців тому

Юрій Гудименко: «У нас зараз дуже цікавий час, звикання до наших перемог»

Військовий, блогер, історик, публіцист, громадський діяч Юрій Гудименко презентував у Хмельницькому свою першу книгу «Історії та війни». До неї увійшли…

6 місяців тому