10 заяв та 4 кримінальні провадження – статистика розгляду звернень журналістів за 10 місяці 2021 року на Хмельниччині

Фото: ІЛЮСТРАТИВНЕ

Для отримання інформації щодо розгляду звернень журналістів до правоохоронних органів на Хмельниччині за 10 місяців 2021 року регіональною представницею ІМІ в Хмельницькій області було надіслано запити до ГУНП в Хмельницькій області та до Хмельницької обласної прокуратури. Обидва правоохоронні органи надали свої відповіді.

Поліція Хмельницької області за 10 місяців 2021 року розглянула 10 заяв від журналістів та відкрила 4 кримінальні провадження за результатами розгляду заяв. Лише одне кримінальне провадження наразі розслідується. Провадження відкриті не лише за «журналістськими статтями», а й за іншими статтями, однак фіксуються правоохоронцями як такі, де потерпілими є представники медіа на Хмельниччині.

Одне кримінальне провадження відкрите за частиною 1 статті 345-1 Кримінального кодексу України за фактом умисного заподіяння легких тілесних ушкоджень журналісту під час суперечки наприкінці березня 2021 року. Провадження було закрите наприкінці квітня цього року. Ще одне кримінальне провадження відрите за частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України за фактом недопущення знімальної групи журналістів на засідання сесії Ярмолинецької селищної ради в березні 2021 року. Закриття провадження оскаржувалось до суду, однак в липні 2021 року воно було знову закрите на підставі пункту 2 частини 1 статті 284 Кримінального кодексу України, як і попереднє кримінальне провадження.

В цьому році (10 місяців 2021 року) за не журналістськими статтями було відкрито два кримінальні провадження. Одне із них наразі закрите, одне – розслідується.

За частиною 1 статті 125 Кримінального кодексу України (Умисне легке тілесне ушкодження) було відкрите кримінальне провадження за фактом спричинення тілесних ушкоджень у вигляді забою суглобу на початку серпня 2021 року. Провадження будо закрите на початку вересня 2021 року на підставі тієї ж частини статті 284 ККУ.

На початку листопада 2021 року відкрите кримінальне провадження за фактом обливання журналістки невідомою речовиною. Кримінальне провадження було відкрите за частиною 1 статті 296 Кримінального кодексу України (Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом). Наразі кримінальне провадження знаходиться на розгляді у правоохоронців.

Заяви до поліції надходили щодо недопуску журналістки на засідання постійної комісії Хмельницької міської ради, щодо недопуску журналістів до засідань в Хмельницькому апеляційному суді наприкінці квітня 2021 року та вчинення тиску працівником поліції під цим судом (в один день три заяви), а саме: недопуск журналістів і захисників судовою охороною та головуючим суду, недопуск на засідання через відсутність маски, вчинення психологічного тиску працівником поліції під приміщенням цього суду.

Також заяви стосувались факту побиття на дитячому майданчику журналіста, недопуску журналіста для участі на засіданні конкурсу щодо визначення директора департаменту охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації. Із свіжішого, у вересні 2021 року до правоохоронців зверталась журналістка щодо перешкоджання її діяльності на полігоні твердих побутових відходів, а в жовтні 2021 року надійшло всього дві заяви від журналістів. Перша – щодо виклику ще одного екіпажу поліції у поштове відділення, де відбувалась конфліктна ситуація у зв’язку із перебуванням там 10 невідомих осіб без масок, які при цьому конфліктували та кричали. Жінка, яка представилась журналісткою, була серед конфліктуючих. Друга заява – щодо виникнення конфлікту між журналістом та невідомими особами, які за словами останнього перешкоджали його професійній журналістській діяльності.

Водночас Хмельницька обласна прокуратура у відповіді зазначила, що нею не ведеться облік звернень, скарг, заяв від журналістів щодо випадків перешкоджання професійній журналістській діяльності.

Також прокуратура зазначила, що за 10 місяців 2021 року Національна поліція області зареєструвала 2 кримінальні провадження про вчинення кримінальних правопорушень стосовно журналістів, пов’язаних із здійсненням ними професійної діяльності. Мова йде про досудове розслідування у кримінальних провадженнях за частиною 2 статті 345-1 КК (Погроза або насильство щодо журналіста) та за частиною 1 статті 171 ККУ (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). А ще зазначила, що за результатами досудового розслідування ці кримінальні провадження було закрито за відсутністю складів кримінальних правопорушень.

Поряд з тим, в області за 10 місяців 2021 року кримінальні провадження за ознаками кримінальних порушень, передбачених статтями 347-1, 348-1 та 349-1 Кримінального кодексу України не розпочинались та не розслідувались.

Відповідь обласної прокуратури дещо здивувала, адже саме її працівники регулярно зустрічаються із регіональною представницею ІМІ в Хмельницькій області стосовно перешкоджання журналістам їх професійній діяльності. Зустрічі також відбуваються із представниками поліції області, яка надала вичерпну інформацію, однак в ній чомусь не згадано два звернення журналістів із м. Кам’янець-Подільського в січні 2021 року.

Сподіваємось, що надалі поліція та прокуратура відслідковуватимуть всі справи щодо злочинів проти журналістів, а поліція активніше кваліфікуватиме ці злочини саме як «журналістські статті».

Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації в Хмельницькій області

Матеріал підготовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне