Без новин про повітряні тривоги, але з новинами про нагородження захисників: як хмельницькі медійники висвітлюють тему війни

Фото: Ілюстрація Інституту масової інформації

Менше третини новин у стрічках онлайн-медіа Хмельниччини присвячені війні та бойовим діям. Найбільший відсоток серед новин про війну займають бойові дії та новини про нагородження захисників. В моніторинговий період мови ворожнечі у новинних стрічках не виявлено, однак присутні оціночні судження, які медіа беруть з пресрелізів поліції.

Такі результати моніторингу хмельницьких онайн-медіа, який провів Інститут масової інформації. Аналізувалися публікації з 6 по 10 травня у новинних стрічках п’яти медіа: «Є Новини», «Незалежний громадський портал» (НПГ), «vsim.ua», «Поділля News» та «XM-ІНСАЙД». У новинній стрічці згаданих медіа визначалась загальна кількість новин про війну та їх розподіл за тематикою: «бойові дії», «соціальні наслідки війни», «волонтери/активісти», «міжнародна і гуманітарка допомога», «мобілізація» та «інше». Також новини перевірялися на наявність мови ворожнечі. Не аналізувалися аналітика та статті, журналістські розслідування, комерційна та політична джинса, авторські колонки чи блоги, анонси та репортажі тощо.

Всього ми проаналізували 262 новини, з них про війну – 27% від загальної кількості новин. Найбільше новин про війну розмістили «Є Новини» (37% новин про війну) і Незалежний громадський портал (32% новин про війну). Найменше новин з цієї тематики має XM-ІНСАЙД (13,6%).

Якщо говорити про розподіл за категоріями, то з них найбільше новин про війну у категорії «інше», де публікувалися матеріали про нагородження захисників і вшанування відзнаками загиблих Героїв (34%), бойові дії (29,6%), кримінальні новини про війну (11% від загальної кількості новин про війну), мобілізацію (майже 10%). По 5,6% набрали дві категорії: ВПО/біженці та соціальні наслідки війни (обстріли/руйнування цивільної інфраструктури, відключення світла, водопостачання, опалення тощо). Мінімально медіа писали про роботу волонтерів/активістів та цивільні жертви війни (2,8% та 1,4% відповідно). У стрічках хмельницьких медіа не було новин про гуманітарну допомогу або міжнародну підтримку, інформації про повітряні тривоги та новини з окупованих територій. Щодо останньої категорії, то тенденція цілком очевидна, оскільки Хмельницька область досить віддалена від зони бойових дій та окупованих територій, а тому новини такого спрямування мало цікавлять читачів умовно тилової області. Щодо новин про повітряні тривоги, то така інформація не фіксується у стрічках медіа, а поширюється більшістю з них у їхніх телеграм-каналах.

Скріншоти сповіщень про повітряну тривогу у телеграм-каналах 4 хмельницьких медіа

Новини про нагородження захисників

Найбільше новин, які поширили хмельницькі медіа, стосувалися нагородження захисників та вручення їм відзнак, встановлення меморіальних дошок. Ці новини нами були віднесені до категорії «інші». Також сюди ввійшла новина про погашення марок «Ворожий флот – до дна», яку в той тиждень запустила в продаж Укрпошта. До прикладу, цю новину опублікували сайт «Є Новини» («Ворожий флот – до дна: у Хмельницькому відбулося спецпогашення нової марки від Укрпошти (ФОТО)»), vsim.ua («У Хмельницькому погасили марку, присвячену ворожим кораблям») Поділля News («У Хмельницькому відбулося спецпогашення нової марки з серії «русскій воєнний корабль … !») та XM-ІНСАЙД («На Хмельниччині презентували нову марку «русскій воєнний флот – до дна!»).

Скриншот новини на сайті XM-ІНСАЙД

Найбільше новин у цій категорії розмістив сайт «Є Новини» та Поділля News (по 7 новин), а також vsim.ua (5 новин) та XM-ІНСАЙД (4 новин). Одну новину поширив Незалежний громадський портал про те, що військовослужбовців та ветеранів Хмельниччини запрошують стати учасниками стипендійної програми. Цю ж новину поширили vsim.ua (із позначкою «пресслужба» та написом, що Програма діє в рамках співпраці облради з Київською школою державного управління), сайт XM-ІНСАЙД та Поділля News. Враховуючи кількість поширення цієї новини хмельницькими медіа та наявність в одного з них маркування, можна зробити висновки, що ця новина має ознаки замовності. Загалом таких новин було аж 24.

Також серед інших новин була новина сайту «Є новини», що хмельничани передали чергові FPV-дрони для Сил оборони та Поділля News новину із назвою «Змагання ветеранів “Сильні України” відбудуться у Хмельницькому».

Новини про бойові дії

Новини про бойові дії, в тому числі, інформація про жертви серед військових, знаходяться на другий позиції серед новин про війну. Однак тут є своя особливість, адже лише три медіа з п’яти в стрічці новин мали взагалі цю категорію новин. Беззаперечну першість тут має сайт «Є новини», який за моніторинговий період розмістив аж 11 новин із загальних 21 новини в цій категорії. Це пов’язано з тим, що лише цей ресурс регулярно кожного дня продовжує розміщувати інформацію про втрати ворога на основі інформації, яку оприлюднює Генштаб Збройних Сил України. Також сайт дає інформацію про ситуацію на різних напрямках фронту.

Скриншот новини з сайту «Є Новини»

Також в цій категорії медіа писали і про прощання із загиблими захисниками. По 5 новин у моніторинговий період опублікували сайти vsim.ua та Незалежний громадський портал. Серед них, в основному, були новини про повернення захисників «на щиті». До прикладу, НГП писав новину 7 травня про те, що «У боях з російськими загарбниками загинуло троє військовослужбовців з Хмельниччини», а vsim.ua 10 травня писав, що «На Хмельниччину “на щиті” повернулися шість військових: хто вони».

Новини про мобілізацію та кримінальні новини

Новини, що стосуються мобілізації, не дуже популярні у хмельницьких медійників. За моніторинговий період про неї писали загалом лише 7 разів: двічі сайти «Є Новини» та vsim.ua, інші – лише по одному разу. До прикладу, «Є Новини» опублікували новину, що «У Хмельницькому ТЦК та СП нагадав краянам про кримінальну відповідальність», vsim.ua про те, що «50 фармацевтів не стояли на обліку. Хмельницьку підприємицю оштрафував ТЦК», Незалежний громадський портал згадав про справу екс-депутата Хмельницької облради, яку зупинено через мобілізацію останнього. Як і «Є Новини», Поділля News та XM-ІНСАЙД нагадали, що «За розголошення інформації, що підриває авторитет ЗСУ, мешканці Хмельниччини можуть потрапити за ґрати».

Кримінальні новини, зокрема, про колаборантів, зрадників чи інші злочини, пов’язані з війною, у стрічках медійників теж зустрічаються нечасто. Загалом таких новин було лище 8, їх розмістили в моніторинговий тиждень всі медіа. Найбільше цих новин написав сайт «vsim.ua» (4 новини). Більшість медіа в цій категорії новин написали про те, що трьох чоловіків з Хмельниччини затримали на кордоні з Угорщиною (новини подані на підставі інформації Державна прикордонна служба України).

До речі, медіа, поширюючи інформацію з пресрелізу компетентного органу, допустили використання у своїх новина оціночних суджень. До прикладу, сайт «Є Новини» цитатою дав у себе таку інформацію: «Наздогнати втікачів вдалось за 20 метрів до держрубежу. Чоловіки вже встигли зануритися у воду та зрозуміли, що подолати річку не зможуть. За допомогою прикордонників горе-втікачі змогли вийти на берег», – розповідають в Держприкордонслужбі.

Це ж зробив і сайт «vsim.ua», а також у матеріалі декілька разів використав слово «мандрівники» з лапками, що також є негативно забарвленою емоційною лексикою, яка ж неприпустимою в новинах.

Скриншот новини із сайту «vsim.ua»

Також на сайті «vsim.ua» розповіли новину про «Побиття військового у храмі на Володимирській. Священнослужителю УПЦ винесли вирок». Про цю ж новину писав і XM-ІНСАЙД).

Мінімальний інтерес до ВПО і волонтерів

Мінімальну кількість новин хмельницькі медіа публікували про соціальні наслідки війни та внутрішньо переміщених осіб чи біженців (по 4 новини загалом в кожній категорії). Ще менше новин медійники зробили про роботу волонтерів чи активістів (2 новини) та про цивільні жертви війни (1 новина). Щодо волонтерської тематики, то така тенденція не дуже зрозуміла, адже в обласному центрі та області досить часто проводять волонтерські заходи та продовжують активно працювати волонтери. Так, про роботу волонтерів писав сайт «Є Новини» («Дружина полеглого Героя з Хмельницького придбала 10 дронів для ЗСУ») та vsim.ua» (опитування «Скільки і як часто хмельничани донатять на армію: відеоопитування»). Також лише одне видання, Незалежний громадський портал, написав новину про те, що «Дівчині, пораненій унаслідок російської атаки Хмельниччини, проведуть операцію на спинному мозку».

Загалом новини про війну в стрічках хмельницький медіа займають незначну частину загальної кількості новин, яку вони поширюють кожного дня, а також загалом фіксується зменшення кількості новин, яку медійники розміщують кожного дня у своїх стрічках.

Альона Береза, регіональна представниця Інституту Масової інформації у Хмельницькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне