Голосування на Хмельниччині: низка порушень та тривалий підрахунок голосів, проте без серйозних проблем

Фото: https://www.oporaua.org/

Попри зафіксовані порушення та складний і тривалий процес підрахунку голосів, день виборів на Хмельниччині минув без серйозних проблем та нестандартних ситуацій, які могли б впливати на результати волевиявлення громадян. Про це говорили під час пресконференції ОПОРИ у Хмельницькому 26 жовтня.

Як повідомив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик, і голосування, і підрахунок голосів на Хмельниччині не позначилися серйозними проблемами. У день виборів спостерігачі не фіксували суттєвих проблем, нестандартних ситуацій, не було фізичних сутичок. Характерною ознакою дня голосування стали черги на дільницях. Вочевидь, це пов’язано із новою виборчою системою, адже члени комісії мали правильно видати 4 бюлетені, а виборці їх заповнити.

З-поміж порушень, які фіксували в день виборів, – завчасний початок голосування, сторонні особи на дільницях, спроба проголосувати за фото паспорта в телефоні, «набори для безпечного голосування» з прізвищем кандидата на пакуванні та інші.

Про випадки нестачі бюлетенів на виборчих дільницях розповів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області Володимир Гарієвський.

«У місті Шепетівці, де бракувало близько 480 бюлетенів для виборів міського голови, ДВК виявила нестачу після приймання бюлетенів від ТВК, відтак був складений відповідний акт. Інший випадок – нестача бюлетенів, близько 600 штук, до Хмельницької обласної ради в Хмельницькому. Ще один випадок зафіксовано у Віньковецькій громаді. За нашою інформацією у всіх трьох ситуаціях відкрито кримінальні провадження», – зазначив виборчий омбудсмен.

Щодо процесу підрахунку голосів, то, за словами Андрія Попика, на цьогорічних місцевих виборах він відбувається повільніше, ніж, приміром, на виборах президента. «Якщо на парламентських виборах спостерігачі завершили роботу о 2 годині ночі, то тепер на деяких дільницях бюлетені ще рахували о 6–7 годині ранку 26 жовтня», – зазначив представник ОПОРИ, а також розповів, що на цьому етапі нерідко виникали суперечності між членами ДВК, зокрема щодо того, який бюлетень вважати дійсним, а який ні, тож членам ДВК доводилося неодноразово переглядати законодавство.

«Наразі територіальні виборчі комісії працюють в нормальному режимі. Щоправда, великі виборчі дільниці, які розташовані в містах і на яких голосувало 1-2 тисячі виборців, досить довго підраховували голоси. Але це зрозуміло: вони вперше використовували нову систему підрахунку і для деяких комісій це створювало труднощі», – пояснив Андрій Попик.

До слова, під час підрахунку голосів на частині дільниць Слобідсько-Кульчієвецької громади після 20 години зникло світло. Утім порушень виборчого законодавства ОПОРА не фіксувала.

Характеризуючи виборчу кампанію в області, Андрій Попик відзначив зменшення використання адмінресурсу: «Можемо констатувати, що на цих виборах Хмельницька обласна державна адміністрація не втручалася  у виборчий процес. На цьому важливо акцентувати, оскільки на виборах попередніх років голови ОДА нерідко залучалися до агітаційної кампанії».

Загалом в ОПОРІ відзначили, що голосування в області минуло без серйозних проблем та нестандартних ситуацій, які могли б серйозно вплинути на результати волевиявлення громадян.

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне