Кам’янець-Подільська міська рада відновила онлайн трансляції сесій

Фото: авторки

Тривалий час в Україні активно впроваджувались інструменти місцевої демократії та найкращі практики. Законодавчою нормою стала вимога щодо оприлюднення проєктів та рішень органів місцевого самоврядування після їх прийняття, з’явились електронні петиції, органи публічної влади були зобов’язання оприлюднювати результати голосувань. На місцевому рівні кращою практикою стало запровадження онлайн трансляції засідань сесій чи виконкомів, а в деяких ОМС транслювались і засідання постійних депутатських комісій чи інші робочі засідання. Щось впровадили на рівні закону для всіх, інше – на місцевому рівні. Втім після повномасштабного вторгнення рф в Україну всі ці досягнення були поставлені так би мовити «на паузу». Багато змін набули чинності 20 травня 2022 року разом із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану».

Зміни, зокрема, торкнулися спрощення порядку підготовки та оприлюднення актів органами місцевого самоврядування: 

  • Від травня органи місцевого самоврядування можуть не публікувати проєкти актів (п. 3 ч. 1, ч. 4 ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”).
  • Рішення про місцеві податки та збори на 2023 рік ради можуть приймати без проведення аналізу регуляторного впливу та погодження проєктів з регуляторною службою.
  • У цей період органи місцевого самоврядування не ведуть моніторинг місцевих ресурсів, які можуть визначатися як державна допомога суб’єктам господарювання, можуть не дотримуватися відповідних процедур на захист конкуренції приватного сектора з комунальним та не подають до АМКУ жодної звітності. 

Поряд з тим норма щодо оприлюднення нормативно-правових актів після їх прийняття зберіглась. Також органи місцевого самоврядування зберегли практику повідомлення про скликання засідань сесій, однак зменшився проміжок часу, за який це інформування відбувається.

Це що стосується змін на державному рівні. Поряд з тим, як вже розповідалось, деякі кращі практики запроваджувались на місцевому рівні. До прикладу, проведення трансляцій засідань сесії чи інших колегіальних органів визначали регламенти чи окремі положення, що затверджувалися рішеннями рад. Також органи місцевого самоврядування могли розробляти та приймати окремі положення щодо трансляцій засідань колегіальних органів.

«Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» містить обов’язок проводити трансляцію засідання ради лише для випадків дистанційних засідань (пп. 5 п. 11-1 Прикінцевих і перехідних положень). Тобто це коли депутати не збираються в залі, а підключаються через інтернет. Тому коли проводиться засідання вживу відсутність трансляції однозначно буде порушенням хіба тоді, коли її обов’язковість визначена регламентом ради чи іншим подібним документом», – зазначає юрист Інституту масової інформації Роман Головенко.

Що ж зробили ради? Без внесення змін у своїх нормативно-правові акти припинили транслювати засідання всіх своїх органів. 

Розповімо про одну із таких історій на Хмельниччині.

Наприкінці вересня до Інституту масової інформації звернулись журналісти з Кам’янець-Подільського. У своєму зверненні вони розповіли про запровадження закритих засідань міською радою та припинення онлайн трансляцій засідань сесій.

Перш ніж звернутись до Кам’янець-Подільської міської ради за поясненнями, ми з’ясували що у Регламент роботи цього органу зміни в частині трансляцій засідань не вносились в період дії воєнного стану.

Зокрема у регламенті Кам’янець-Подільської міської ради зазначено «гласність засідань міської ради також забезпечується шляхом трансляції в мережі інтернет та збереження відеоархіву на веб-ресурсах міської ради або сервісі YouTube відповідно до «Положення про он-лайн трансляцію засідань сесій Кам’янець-Подільської міської ради».

Опісля того неодноразово намагались отримати коментарі міського голови Михайла Посітка та голови постійної комісії міської ради з питань регламенту, депутатської та антикорупційної діяльності, етики, прав людини та законності, забезпечення правопорядку та зв’язку з військовими частинами, депутатки міськради Ірини Шелепницької. Остання двічі піднімала слухавку та просила її перенабрати через зайнятість,  після цього вона більше на наші дзвінки не відповідала. Міський голова жодного разу не відреагував на телефонні дзвінки.

Поряд з тим зовсім нещодавно журналісти нам повідомили, що після виходу матеріалу щодо припинення Кам’янець-Подільською міською радою онлайн трансляції засідань сесій трансляції було повноцінно відновлено. Наразі у тематичному розділі «Відеотрансляції засідань сесій міської ради» на офіційному сайті з’явились вже три онлайн трансляції: дві у вересні, одна в жовтні. До того остання трансляція датувалась аж 5 березням 2022 року.

Скріншот тематичного розділу офіційного сайту Кам’янець-Подільської міської ради

«З того часу онлайн трансляція засідань міської ради проводиться. Відновилось як і робилось в режимі реального часу. Вона відновилась», – прокоментувала повернення онлайн трансляцій журналістка Інна Дорога.

Загалом описаний нами випадок свідчить про те, що запровадженні на місцевому рівні кращі практики можуть бути відновленні. Поряд з тим зміни в законодавстві, що були внесені в травні цього року, ймовірно, будуть в нас працювати аж до нашої перемоги, і через це, певно, виникатимуть труднощі із доступністю інформації про діяльність органів публічної влади. І тут варто думати про альтернативні варіанти отримання цієї інформації від них. Як один із варіантів – через надсилання інформаційних запитів (хоча терміновість отримання інформації все ж таки страждатиме). Прогалину про скорочення строку повідомлення про засідання сесій чи інших колегіальних органів варто пробувати вирішувати напряму з представниками органів влади або ж адвокатувати хоча б оприлюднення записів сесійних чи інших засідань. Не гарантуємо, що повсюдно це вийде зробити, проте, як показує наш приклад, спробувати завжди варто.

Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації в Хмельницькій області

Матеріал підготовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне