Хмельницькі медіа воліють не оприлюднювати інформацію фінансового характеру

Фото: https://imi.org.ua/

Жодне медіа в Хмельницькій області не є абсолютно прозорим. Жодне онлайн-медіа не оприлюднила інформацію фінансового характеру, а жоден телеканал не оприлюднює інформацію про свою аудиторію. Чотири онлайн-ЗМІ та два телеканали отримали більше 3,5 балів і стали в регіоні прозорими.

Такими є результати дослідження прозорості регіональних медіа, що проведено ГО “Інститут масової інформації” в 20 регіонах України у вересні цього року*. В рамках моніторингу було досліджено 10 онлайн-медіа та 5 телеканалів на Хмельниччині.

Це такі онлайн-ЗМІ як сайт “Є” https://ye.ua/, новинний ресурс «Всім» https://vsim.ua/, Незалежний громадський портал https://ngp-ua.info/, сайт Поділля.News https://podillyanews.com/, сайт Хм-інсайд https://www.xm-inside.com/, сайт газети Проскурів https://proskuriv.khm.gov.ua/, сайт Depo Хмельницький https://khm.depo.ua/, 0382.ua – сайт міста Хмельницького https://www.0382.ua/news, сайт Новини.Хмельницький https://newskm.net/, сайт “Актуально” https://www.aktualno.km.ua/ (сайт газети «Актуально для подолян»), а також 5 телеканалів: 33 канал https://33tv.com.ua/, телеканал TV7+ https://tv7plus.com/, суспільний мовник UA:Поділля https://km.suspilne.media, телеканал Перший Подільський https://1podilskiy.com.ua/ та комунальна телерадіокомпанія «Місто» https://mistotv.com/.

Законодавчі вимоги та методологія моніторингу

Згідно з методологією моніторингу досліджувалися сайти медіа та телеканалів на наявність такої інформації як контактні дані; інформація про власника медіа (для ТБ і радіо – обов’язкова наявність повної структури власності: кінцевих бенефіціарів та власників істотної участі, які мають понад 10%); інформації про керівництво медіа (директор, менеджер тощо); головного редактора; інформація щодо аудиторії (рейтинги/наклади/лічильники для інтернет-ЗМІ); наявність редакційної політики (за якими принципами й стандартами працюють журналісти, для теле- та радіоорганізацій має бути редакційний статут); інформація фінансового характеру (фінансові звіти, інформація про доходи, в т.ч. від реклами тощо).

Загалом критерії щодо визначення прозорості медіа можна умовно поділити на ті, що вимагаються профільним законодавством (для ТБ та радіо — це Закон “Про телебачення і радіомовлення”; для преси — це Закон “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”), та ті, що не передбачені законодавчо, проте мають свою важливість для забезпечення споживачів повною інформацією про того суб’єкта інформаційної діяльності, послугами якого вони користуються, незалежно від типу засобу масової інформації.

Онлайн-ЗМІ Хмельниччини – не завжди вказують усю контактну інформацію, мовчать про редакційну політику та фінанси

Серед онлайн-медіа лише 4 медіа отримали більше 3,5 балів та стали прозорими, стільки ж медіа визнані абсолютно непрозорими. Прозорими є сайт “Є” https://ye.ua/, новинний ресурс «Всім» https://vsim.ua/, сайт Хм-інсайд https://www.xm-inside.com/ та сайт Depo Хмельницький https://khm.depo.ua/. Останній отримав свої бали завдяки оприлюдненій інформації на загальному порталі, а не в регіональному розрізі. Абсолютно непрозорими стали Незалежний громадський портал https://ngp-ua.info/, сайт Поділля.News https://podillyanews.com/, сайт Новини.Хмельницький https://newskm.net/ та сайт “Актуально” https://www.aktualno.km.ua/.

Повну контактну інформацію оприлюднила лише половина досліджуваних онлайн-медіа, а от інша половина – не зазначила поштової адреси редакції чи хоча б номер абонентської скриньки. Повноцінна інформація про власника вказана лише одним медіа, інші ж вказували лише юрособу або ж взагалі не вказували цю інформацію. Лише одне ЗМІ вказало інформацію про директора (менеджера), а чотири зазначили інформацію про головного редактора. Знову ж таки чотири медіа вказали повноцінну інформацію про свою аудиторію, а два – розмістили інфографіки, в яких згадуються дані про аудиторію. Лише два ЗМІ (сайт Depo Хмельницький та 0382.ua – сайт міста Хмельницького) мають розміщені повноцінні редакційні політики, а три – оприлюднили правила користування сайтом чи незначний опис редакційної політики. І, на жаль, жоден сайт не оприлюднює фінансову інформацію (фінансові звіти, інформація про прибутки, дохід від реклами і т.п.).

Телеканали Хмельниччини – воліють не розмовляти про аудиторію, рідко говорять про редакційну політику та фінанси

Лише два телеканали, а це регіональна філія Суспільного мовлення UA:Поділля https://km.suspilne.media та комунальна ТРК «Місто» https://mistotv.com/, стали прозорими із набраними 6 балами та 4 балами відповідно. Один телеканал, Перший Подільський https://1podilskiy.com.ua/, оприлюднив на своєму сайті лише повноцінну контактну інформацію, отримав 1 бал і в підсумку став абсолютно непрозорим.

Чотири з п’яти телеканалів отримали по 1 балу за розміщення контактної інформації, лише телеканал TV7+ https://tv7plus.com/ не оприлюднив електронну пошту та отримав за це пів балу.

Інформацію про власника повноцінно оприлюднили два телеканалу (тут розміщена інформація про структуру власності, яка згідно законодавства подаються до Нацради) – 33 канал https://33tv.com.ua/ та телеканал TV7+ https://tv7plus.com/. Відповідно інформацію про власників цих телеканалів і вказана повноцінно. Інформація про керівника медіа (менеджера) зазначена у чотирьох із п’яти телеканалів, окрім Першого Подільського. Поряд з тим інформація про головного редактора зазначається лише на сайті UA:Поділля. Редакційну політику та інформацію фінансового характеру оприлюднили лише два телеканали – регіональна філія Суспільного мовника та комунальний телеканал «Місто».

Загалом на Хмельниччині в рамках моніторингу не виявлено жодного абсолютно прозорого медіа. Чотири медіа із 15 досліджуваних виявились абсолютно непрозорими. Онлайн-медіа та телеканали не воліють оприлюднювати інформацію фінансового характеру та інформацію про редакційну політику (в тому числі телеканали не оприлюднюють свої статути). ІМІ сподівається, що після проведеного моніторингу, хмельницькій медіа звернуть увагу на результати дослідження, розмістять інформацію, якої наразі немає, і покращать в майбутньому свої загальні показники прозорості.

Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації в Хмельницькій області

Матеріал підготовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Позначки:  
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне