На Хмельниччині зафіксовані випадки ботулізму: як вберегтися від отруєння

Фото: Ілюстративне

На початку року на Хмельниччині зафіксовано три випадки захворювання на ботулізм. Два випадки — у Кам’янець-Подільському районі та один — у Шепетівському. Останній випадок був у червні. Всі хворі проліковані та виписані з лікарень.

Про це Суспільному Хмельницький розповів генеральний директор Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Микола Габрикевич.

За його словами, минулого року в області за весь період було зафіксовано п’ять випадків ботулізму.

Начальниця Хмельницького міського управління Держпродспоживслужби Хмельниччини Леся Кравчук розповідає, що наразі захворювання на ботулізм залишається актуальним.

Найчастіше, за її словами, причиною ботулізму стають: зіпсовані домашні консерви з м’яса та риби, рідше — овочів; консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно термічно оброблені; в’ялені, копчені продукти домашнього приготування. Проте реєструються випадки хвороби й після вживання продуктів вироблених у промислових умовах.

У більшості випадків ботулізму можна уникнути, дотримуючись простих харчових правил.

П’ять порад як уникнути харчового отруєння:

1. Не вживайте їжу з місткостей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки; банки зі здутими кришками; банки, з яких щось витікає; банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.

2. Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік, або термін зберігання яких сплив.

3. Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби. Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках.

4. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або не впевнені, що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували належним чином.

5. Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці, адже токсин ботулізму за температури 80°C руйнується через 5–25 хвилин, в залежності від продукту, а за температури 100°C — у перші хвилини.

За словами Лесі Кравчук, перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 години після споживання зараженої їжі. Але можуть виникнути й раніше (уже за дві години). Хвора людина небезпечна для навколишніх через виділення у зовнішнє середовище бактерій із фекаліями, блювотними масами.

Негайно зверніться до лікаря, якщо:

— відчуваєте порушення близького зору, або у вас сильно виражена сухість у роті; вам важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає); у вас підвищена стомлюваність, м’язова слабкість чи запаморочення;

— є короткочасні ознаки ураження шлунково-кишкової системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.

Успіх в одужанні залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (сироватки, імуноглобуліну), — розповіла начальниця Хмельницького міського управління Держпродспоживслужби Хмельниччини Леся Кравчук.

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне