Шепетівський полярник з колегами “декомунізував” дороговказ на станції “Академік Вернадський”

Фото: https://www.facebook.com/AntarcticCenter/

Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції, серед яких шепетівчанин Максим Білоус, провели масштабний ремонт дороговказу біля станції “Академік Вернадський”. На ньому розміщують таблички з назвами та відстанню до різних міст. Здебільшого це населені пункти, з яких родом наші зимівники або звідки до нас приїздили колеги з інших країн.

Оскільки вказівник прослужив понад 20 років, він неабияк потребував оновлення: як фізично, так і змістовно. Тому лікар Василь Матковський та механік Максим Білоус взялися до роботи.

Що ж вони “натворили”?

  • реставрували низку старих табличок, які заіржавіли, наприклад, Черкаси, Київ, Малин, Львів, Харків, Варшава, Ротера (британська станція) та інші;
  • “декомунізували” Кіровоград на Кропивницький, а також “дерусифікували” транслітерацію Вінниці та Одеси;
  • додали нові символічні міста – Маріуполь, Херсон та Бучу (їх вперше розмістили на вказівнику ще після звільнення Херсона в листопаді 2022-го), Коломию та Івано-Франківськ (рідні для Василя), Нью-Йорк, Оттаву та столиці (або знакові міста) інших країн, які підтримують Україну;
  • виготовили новий стовп для табличок, замінили потрісканий фундамент та “втомлені” кріплення;
  • реставрували флюгер та вказівники сторін світу.

“Кожна експедиція має традицію покращувати нашу станцію, яка на рік стає другою домівкою. Ми вирішили це зробити у такий спосіб”, – розказав про ініціативу Василь Матковський.

Він пояснив, що все почалося з ідеї додати покажчик Маріуполя – щоб кожен відвідувач станції бачив: українці пам’ятають місто біля українського моря, де вирувало життя, і колись, зовсім скоро, знову завирує у вільній Україні.

“Потім було звільнення Херсона. Мабуть, не було за всю зимівлю дня більш святкового та радісного. Саме тоді ідея зробити та трохи переосмислити наш вказівник набула форми. Наступного дня ми вже припасовували свіжопофарбовану табличку з невеликою скибкою кавуна. І зрозуміли, що то лише початок”, – поділився думками зимівник.

Для втілення проєкту довелося багато попрацювати в столярній майстерні, а згодом і на вулиці. Зрештою дороговказ отримав як новий вигляд, так і нові сенси.

“Крім рідних міст, додалась пам’ять про завданий біль та неминучі перемоги. І, безперечно, подяка людям цивілізованого світу, що підтримували нас і всю Україну. Мабуть, ніколи ще станція не чула скільки вигуків “Слава Україні” з човнів та суден, що проходили повз. Вигуків з різними акцентами, але з одностайною підтримкою”, – розповів Матковський.

Дякуємо нашим полярникам за таку неймовірну роботу і віримо, що на вказівнику неодмінно з’являться українські Ялта, Мелітополь, Донецьк, Луганськ та інші наші тимчасово окуповані міста.

Національний антарктичний науковий центр

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне