Журналістська робота в умовах воєнного стану на Хмельниччині

Фото: авторки

24 лютого всі ми прокинулись в нових умовах реальності. Ще вчора такі далекі слова, як війна, вторгнення, воєнний стан, ракетний обстріл та повітряна тривога день за днем змушували українців звикати до життя із ними. Це ж саме були змушені були робити медійники по всій території України. Це вже зараз ми з холодним розумом знаємо, що потрібно робити у тій чи іншій ситуації, а от в перші дні це був, як хаотичний рух чи навіть забіг… забіг в умовах нервових зривів, істерик, відсутності світла та навіть в умовах не бажання деяких посадовців надавати інформацію. Але все по черзі.

Журналісти та волонтерство

Хмельниччина – це тилова область. Сюди з перших днів поїхали колони машин із регіонів, куди вторглись росіяни. В області, певно, не було такої родини, в якій хтось не ходив волонтерити. Хтось цьому приділяв багато годин та недосипав, хтось прибігав у вільний від основної роботи час. Ще в перші дні серпня журналістка Анастасія Сбродова, яка на той працювала на місцевому комунальному каналі розповідала, як їй вдавалось волонтерити в цей непростий для країни час. До речі, Анастасія зараз почала працювати кореспонденткою одного із центральних каналів, однак це не заважає їй продовжувати допомагати нашим захисникам.

Також до волонтерської спільноти долучився Максим Фарина, редактор сайту vsim.ua. В лютому вже цього року його видання та читачі придбали планшет для потреб наших військових. Сам редактор повідомив, що на його рахунку близько десятка успішних зборів.

Доступ до інформації

Повномасштабне вторгнення змінило і комунікацію журналістів з органами публічної влади. До прикладу, Хмельницька міська рада понад рік не запрошувала журналістів на свої позачергові сесійні засідання. Поряд з тим на них постійно були присутні знімальні групи комунального телеканалу ТРК «Місто». Ця тенденція змінилась лише наприкінці березня 2023 року, коли вперше на позачергове засідання завчасно запросили всіх медійників, надали перелік питань та лише попросили не вести прямих трансляцій. Однак недовго це свято було – під час останньої позачергової сесії журналістів знову забули запросити на засідання, яке скликали за декілька годин до його проведення.

Також Хмельницька міська рада відмітилась однією відмовою на запит. Редакція ЖАР.INFO ще минулого року звернулась із проханням надати інформацію про укриття у школах громади та не отримала цю інформацію. Була спроба оскаржити це рішення розпорядника до Уповноваженого ВРУ з прав людини, однак вона теж була неуспішною. Наразі редакція за підтримки адвокатів громадської організації «Платформа прав людини» планує оскаржувати це рішення у судовому порядку.

Цікавою та навіть вибірковою була комунікація Хмельницької обласної військової адміністрації та її попереднього очільника Сергія Гамалія. Останній досить активно комунікував із медійниками центральних каналів, виходив у прямі ефіри, а от регіональних представників медіаспільноти переважно ігнорував. Профільний департамент адміністрації посилався на його зайнятість.

До речі, зовсім нещодавно журналісток редакції ЖАР.INFO не хотіли допустити на засідання однієї із координаційних рад при облдержадміністрації. Однак після певних перемовин медійниць все ж таки допустили на нього.

Також обмежила комунікацію із журналістами голова Хмельницької обласної ради Віолетта Лабазюк. Посадовиця надавала перевагу спілкування з медійниками телеканалу, який пов’язують з її чоловіком, а за сумісництвом і народним депутатом Сергієм Лабазюком. Напротивагу такій вибірковості, обласна рада, як орган місцевого самоврядування до всіх на сесійні засідання пускає усіх медійників та представників громадськості. Журналісти навіть могли обирати, де їм зручніше працювати, – в залі чи на балконі. Єдина вимога до медійників – дотримуватись правил безпеки.

Минулого року загалом представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини отримало 16 звернень щодо доступу до публічної інформації. Всі вони були розглянуті та регіональне представництво вжило заходи для поновлення права на доступ до публічної інформації. Інформації про те, що інші медійники, окрім редакції ЖАР.INFO, звертались до представництва немає. Поряд з тим, редактор сайту vsim.ua Максим Фарина зазначив, що його видання стикається з деякими перешкодами у своїй роботі. 

«У порівняні із довоєнним періодом роботі редакції заважають закриті реєстри й, відповідно, зменшення кількості відкритих даних. Також заважає те, що часто чимало чиновників відмовляються надавати інформацію, прикриваючись війною. Хоча вона не є секретною», – пояснив він.

Поряд з тим редакторка сайту «Є» Ірина Олійник зазначила, що як таких – великих перешкод у діяльності сайту наразі вони не відчувають і завжди можуть знайти інформацію, якщо її ретельно пошукати.

Штати та фінансування

Від початку повномасштабного вторгнення медіа стикнулися з багатьма проблемами, як-то виїзд працівників за кордон, скорочення штатів, зменшення надходжень від реклами тощо, а деякі, в основному це паперові видання змушені були взагалі припинити свою діяльність. Поряд з тим цей період допоміг медійникам загартуватись, випрацювати свої алгоритми роботи та знаходити оперативно розв’язання всіх проблем.

 «Рік був непростий. Утім, згуртованість колективу дала можливість і надалі працювати щоденно, без паніки, тримаючи інформаційний фронт. Кожен розумів, що передусім на фоні перших днів загальної паніки, чи під час блекаутів, чи ракетних ударів по Хмельницькому та області, ми маємо доносити до читачів оперативну і передусім перевірену інформацію. Журналісти стали дуже психологічно загартованими, якщо можна так висловитися. Сьогодні ми маємо відпрацьовану схему роботи в умовах війни і передусім дотримуємося головних вимог до інформації – оперативність, правдивість, достовірність та користь для читачів», – розповіла редакторка сайту «Є» Ірина Олійник.

За словами редакторки, штат медіакорпорації «Є» за рік зазнав певних змін. Деякі працівники, які виїхали в перші дні війни за кордон, згодом повернулися. Хтось звільнився. Хтось прийшов працювати до нас. Ще на початку війни редакція змогла залучити кількох журналістів з інших регіонів, які вимушено переїхали на Хмельниччину. Один із тих працівників і досі допомагає медіакорпорації з інформаційним наповненням сайту. Також наразі медіа знову розширює штат і шукає працівників.

Редактор медіа vsim.ua Максим Фарина розповів, що їхній штат працівників не скоротився. Одна журналістка виїхала в Польщу, однак на її місце взяли іншу. Загалом, за словами редактора, для них рік пройшов нормально, зважаючи на сучасні умови та реалії.

«В перші місяці з фінансуванням було нестабільно. Ми втратили дохід від платної підписки. Впали доходи від реклами. З часом ситуація покращилася завдяки співпраці з міжнародними організаціями. Працювали і працюємо по різних грантових програмах. Також стабілізувалась ситуація з рекламою. До платної підписки поки не повернулися», – додав Максим Фарина.

Поряд з тим Ірина Олійник розповіла, що для їхнього медіа дуже важливою стала підтримка міжнародних донорів та вітчизняних партнерів. Також вони почали залучати фінансування завдяки грантовій діяльності та реалізації проєктів. За словами редакторки, ринок реклами наразі потроху у них відновлюється, однак цього наразі не достатньо, щоб повністю покрити усі фінансові потреби редакції.

Колишня продюсерка Хмельницької філії Суспільного мовника Любов Тімкова розповіла, що за рік від повномасштабного вторгнення роботу філії відчутно реорганізовано. На це, за словами продюсерки, вплинули як об’єктивні події, так і перспективні плани, власне, самої компанії, які, хоч із коректуванням у часі, але були виконані. 

«Найперше, зважаючи на запуск загальнонаціонального марафону, скореговано форми подачі контенту. Ще більший акцент зроблено на інформаційне мовлення та розвиток регіональної діджитал платформи, де спостерігався значний приріст користувачів. Оскільки ми працюємо з прямою рекламою, її обсяги на регіональному каналі не великі. Аналогічними вони були й в другій половині 2022 – як правило, це постійні партнери», – додала Любов Тімкова.

Любов Тімкова також розповіла, що за час повномасштабного вторгнення двоє працівників філії вступили до Збройних Сил України, одна працівниця виїхала за кордон.

«Фінансування захищених статей відбувалося щомісячно. Донорська допомога надходила лише від ІМІ, за що їм превелике спасибі. Це і засоби особистого захисту (бронежилети, каски, аптечки), так і засоби для роботи – телефон та павербанк», – додала колишня продюсерка.

Блекаути та потреби

З жовтня минулого року всі регіони України регулярно піддавались регулярним ракетним обстрілам. Хмельниччина та місто Хмельницький серед тих територій, енергетичні об’єкти на яких значну кількість разів піддавались масованим ракетним атакам. Саме тому медійники досить часто були змушені шукати можливості для роботи.

«Період аварійного та планового відключення електроенергії незначно позначився на роботі філії, оскільки графіки чергувань творчих працівників були скореговані відразу, практикувалася дистанційна форма роботи. Філія має резервну лінію електроживлення, за кількома винятками потужностей вистачало, аби перекрити планові відключення. Проте це підштовхнуло філію до реорганізації робочого простору та пошуків резервів економії ресурсів, що і лягло в основу перспективного планування на 2023 рік», – розповіла Любов Тімкова.

Максим Фарина розповів, що вони блекаути пережили з проблемами лише у перші дні. Потім отримали Екофлов від АРНВУ, а також отримали Старлінк в оренду від МДФ. Це, за словами редактора, забезпечувало роботу редакції на період відключень. 

«Наразі є потреба в частковому оновленні техніки (ноутбуки). Також павербанк нам передавала ІМІ», – додав редактор.

За словами Ірини Олійник, період блекаутів був для них також непростим. Але медіакорпорація знаходила вихід з ситуації і фактично не було дня, щоб їхній сайт не випускав новини.

«Аби пережити труднощі, знову ж таки значну допомогу нам надали партнери та міжнародні донори – від павербанків – до зарядних станцій», – розповіла редакторка сайту «Є».

 Фінансування з бюджетів

 За інформацією редакції ЖАР.INFO, Програмою висвітлення діяльності Хмельницької міської ради та її виконавчих органів на 2022 рік було передбачено 1,5 мільйона гривень. Поряд з тим витрати становили трохи більше одного мільйона гривень. Ці кошти отримали: Дочірнє Підприємство “Дитяче телевізійне агентство” (майже 170 тисяч гривень), газета “Проскурів” (понад 645,5 тисяч гривень), продюсерський центр “Ексклюзив” (160 тисяч гривень) і ТОВ “Медіа-центр “Подільські вісті” (63,3 тисяч гривень). 

Програмою висвітлення діяльності Хмельницької міської ради та її виконавчих органів на 2023 рік передбачено знову ж таки 1,5 мільйона гривень. 

Хмельницька обласна військова адміністрація у 2022 році на висвітлення своєї діяльності витратила 784,6 тисячі гривень з виділених 799 тисяч гривень. З них більша частина коштів у розмірі 484 тисяч гривень пішла інформаційному агентству “ХМ – ІНСАЙД”. Також кошти отримували: ДП “Дитяче телевізійне агентство” (53,5 тисячі гривень), ПП “Медіа-центр “Подільські вісті” (118,7 тисяч гривень), ТОВ “Бізнес лідер” (28,6 тисяч гривень), ФОП Олексюк В. М. (14,4 тисячі гривень), ФОП Лямзіна О. В. (22,4 тисячі гривень), газета Верховної Ради України “Голос України” (30,2 тисяч гривень) та ТОВ “ПРО МЕДІА ГРУПП” (46,5 тисяч гривень). 

На висвітлення діяльності Хмельницької обласної державної адміністрації кошторисом передбачені кошти на 2023 рік у сумі знову ж таки 799 тисяч гривень.

Хмельницька обласна рада на момент публікації матеріалу не надала відповіді на інформаційний запит, хоч у ньому було прохання оперативно його розглянути. Відповідно до здійснених обласною радою проплат на висвітлення діяльності було витрачено 477,99 тисяч гривень. Найбільше коштів за минулий рік від ради отримали ДП “Дитяче телевізійне агентство” (130 тисяч гривень), ПП “Медіа-центр”Подiльськi вiсті” (98,99 тисяч гривень) та ТОВ”БІЗНЕС ЛІДЕР” (90 тисяч гривень). Також загалом 49 тисяч гривень отримало ТОВ “Інформаційне агентство “Хм-Інсайд”, 45 тисяч гривень ФОП Олексюк Вадим Миколайович та 30 тисяч гривень ТОВ “ПРО МЕДІА ГРУПП”. Найменші суми отримали ТОВ “Медіа-Холдінг “Всім” (20 тисяч гривень) та ТОВ “ІміджГрандСервіс” (15 тисяч гривень).

Робота Нацради на Хмельниччині

За інформацією представниці Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення у Хмельницькій області Олени Гавінської з початку повномасштабного вторгнення рф на територію України телерадіомовники Хмельниччини повністю або частково транслювали загальнонаціональний марафон «Єдині новини». Дві телекомпанії одразу після 24 лютого почали виготовляти власний марафон. Поступово інші мовники, які транслювали лише «Єдині новини», почали відновлювати виробництво власного контенту. Станом на кінець року усі радіомовники області повернулися до власного мовлення, а телемовники транслюють «змішаний» ефір, що складається з програм власного виробництва та загальнонаціонального марафону «Єдині новини». Отже, загалом 2 ТРО розпочали мовлення відповідно до ліцензій Національної ради, 2 телемовники отримали дозвіл регулятора на тимчасове мовлення на вільних частотах в МХ-5 на період дії воєнного стану в Україні, а також почали мовити на супутнику; 9 ліцензіатам Національна рада погодила на час воєнного стану зміни в діяльності та тимчасовий відступ від умов ліцензій; 5 радіомовників і 7 телемовників повністю або частково транслювали марафон «Єдині новини».

З кінця лютого ТОВ ТК «Проскурів», м. Хмельницький, та ТОВ «ПРО МЕДІА ГРУПП», м. Городок, створюють власні марафони, а також транслюють загальноукраїнський телемарафон «Єдині новини». Навесні два телемовники, що працювали в аналоговому стандарті, отримали погодження регулятора збільшити обсяг мовлення в мережах ППП, де програми ліцензіатів внесено до переліку програм універсальної програмної послуги: ПрАТ «Кам’янець-Подільська ТРК», м. Кам’янець-Подільський та МКП МТРК «МІСТО», м. Хмельницький. ДП «Дитяче телевізійне агентство», м. Хмельницький, і ТОВ ТРК «ЛАЙК ТВ», м. Шепетівка, з початку повномасштабного вторгнення повністю перейшли на трансляцію загальнонаціонального марафону. Згодом мовники частково відновили власне мовлення, але також продовжують транслювати «Єдині новини». ПП «ТРК «АРТ», м. Хмельницький, та ТОВ «ТРК «Всім радіо», м. Хмельницький наприкінці лютого минулого року перейшли на трансляцію марафону. Наприкінці квітня обидва радіомовники відновили власний ефір зі стовідсотковим веденням передач українською мовою.

У березні з м. Маріуполь на Хмельниччину переїхала ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМУНІКАЦІЙНА КОМПАНІЯ «СИГМА». Про зміну місця розташування студії ліцензіат повідомив Національну раду. 25 квітня ТРО відновили мовлення зі студії у Кам’янці-Подільському обсягом 2 години на добу, решту часу транслювали марафон «Єдині новини». 07.07.2022 регулятор переоформив ліцензію ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМУНІКАЦІЙНА КОМПАНІЯ «СИГМА» у зв’язку зі зміною юридичної адреси з м. Маріуполь на м. Кам’янець-Подільський, проте 21.07.2022 ліцензію мовника було анульовано.

Унаслідок ракетних обстрілів населених пунктів області виникали перебої у трансляції теле- і радіопрограм, зокрема, у зв’язку з відсутністю енергопостачання. Представниця спільно з Хмельницькою військовою адміністрацією сприяли забезпеченню безперебійного енергоживлення об’єктів, де розташовані передавачі ТРО. Більшість ліцензіатів, своєю чергою, придбали джерела альтернативного живлення, що дозволяло їм не припиняти виробництво програм і доставляти сигнал до передавачів.

Також за інформацією представниці Нацради, у телерадіокомпаніях Хмельниччини працевлаштувалися журналісти, оператори, режисери з числа внутрішньо переміщених осіб. Так, до колективів МКП «МТРК «МІСТО», ТОВ «ПРО МЕДІА ГРУПП», ТОВ ТРК «ЛАЙК ТВ», ПП Городоцький районний телерадіопресцентр приєдналися колеги з Харкова, Ірпеня, Запоріжжя.

Замість висновків

Медіа, з якими вдалось поспілкуватися, досить потужно налаштовані на потужну роботу у цьому році та навіть мають певні стратегії реалізації цих задумів. Досить важливим є той факт, що трьом редакціям вдалося зберегти свій штат та деяким навіть вдалося надати підтримку журналістам, які переїхали на Хмельниччину та не мали, де працювати. В медіакорпорації «Є» планують зберегти ту стабільність, яку вони наразі досягнули, щоб бути готовими до будь-яких непередбачуваних ситуацій. Редакція планує працювати, розвиватися та бути корисними. В планах медійників vsim.ua продовжити співпрацю по різних грантових програмах, відновити свою платну підписку для читачів, розширити штат працівників, розвинути представництво медіа на різних платформах, таких як Телеграм. Водночас в Хмельницькій філії Суспільного мовника вже досить активно зайнялися розвитком та психологічною підтримкою своїх працівників. За цей час працівники філії стали слухачами значної кількості тренінгів, організованих, як правило, Суспільним мовленням, про роботу журналістів під час війни та про психологічну підтримку, а тому на сьогодні філія працює у звичному режимі, попри воєнний стан.

Альона Береза, регіональна представниця ГО “Інститут масової інформації” в Хмельницькій області

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне