Львівське сміття у Старкостянтинові: яку небезпеку приховують чужі відходи?

Львівське сміття заполонило сміттєзвалище Старокостянтинова
Фото: newskm.net

Трагедія в Грибовичах сколихнула всю Україну. 28 травня 2016 р. на сміттєзвалищі під Львовом почалась велика пожежа. Через два дні під завалами сміття загинули троє рятувальників. Тіла ще однієї людини – працівника полігону – так і не знайшли. Внаслідок трагедії Львів і ще чотири райони області втратили постійне місце для вивезення сміття.

Лише після загибелі чотирьох людей в Україні почали усвідомлювати, що сміттєва проблема із перенавантаження існуючих полігонів – просто так не мине. А приписи екологічних інспекторів – це не просто спроба шантажу, а реальність, на яку так довго не хотіли дивитись місцеві можновладці.
Після сміттєвої трагедії розпочалась історія мандруючого львівського сміття. Тонни відходів виявляти то тут, то там. Хмельниччина не стала вийнятком. Чужий непотріб знаходили то у Славутському районі, то в Ізяславському, то у Полонському,  то у Старокостянтинівському.

От тільки саме в Старокостянтинові місцева влада в особі Миколи Мельничука єдина додумалась заробляти на чужому смітті. І це попри постійні протести жителів міста, які блокували в’їзди на полігон, страйкували під міськрадою та збирали підписи.

З мовчазної згоди Миколи Степановича у 2017 році Старокостянтинівський комбінат комунальних підприємств радісно відчинив ворота на полігон та уклав угоду із львівськими колегами. Спочатку львівське і старокостянтинівське комунальні підприємства домовились про ціну у 350 грн за тонну сміття. Відповідний договір оприлюднив портал «Старокостянтинів небайдужий». У цьому документі була відсутня гранична кількість побутових відходів, яку мав би прийняти полігон у Старокостянтинові.

Фото “Страрокостянтинів небайдужий”

Фото “Страрокостянтинів небайдужий”

Але цього виявилось замало…

У квітні договір перепідписали. Львівське комунальне підприємство «Львівспецкомунтранс» домовилось, що Старокостянтинів прийматиме щодня 50 тонн львівського сміття за ціною 500 грн за тонну. Однак, у ньому з’явились нові гравці. Мова йде про ТОВ “ДВ-Екосвіт” (виконує функцію перевізника твердих побутових відходів зі Львова) і ТОВ “Екостаркон”. В обов’язки останньої входить дивитися, щоб львівські відходи безперешкодно заїжджали на сміттєзвалище Старокостянтинова і за потреби залучати працівників поліції. А також сприяти місцевим комунальникам у наданні послуг та проведенні робіт щодо розвитку виробничої інфраструктури сміттєзвалища.

Згідно із цим договором «Екостаркон» буде отримувати 281,84 грн, а Комбінат комунальних підприємств отримуватиме 218,16 грн.

Фото “Страрокостянтинів небайдужий”
Фото “Страрокостянтинів небайдужий”

Фото “Страрокостянтинів небайдужий”

Новий документ також оприлюднив «Старокостянтинів небайдужий».

Цей варіант угоди був абсолютно невигідний ні жителям міста, ні бюджету Старокостянтинова. Саме новий документ зменшив надходження до бюджету на 68 грн, водночас створив прибутки для іншої фірми, яку ЗМІ пов’язують із мером Миколою Мельничуком.

За даними аналітичної системи “Youcontrol”, ТОВ “Екостаркон” зареєстровано 30 вересня 2016 року у Старокостянтинові двома киянами Ігорем Кущинським і Валерієм Мироновим. Директор- місцевий мешканець Василь Пецух. Розмір статутного капіталу “товки” становить 10 тис. грн.

Василь Пецух очолює староконстянтинівський футбольний клуб “Случ”. Як пишуть ЗМІ, на виборах до Верховної Ради у 2014 році, коли міський голова Старокостянтинова Микола Мельничук балотувався у депутати, Пецух працював в його виборчому штабі. Мер особисто підтримував його кандидатуру на посаду керівника місцевої райспоживспілки.

Таким чином ТОВ “Екостаркон” мало б заробляти в день понад 14 тисяч гривень. Ці гроші мали б бути використані на розбудову інфраструктури полігону, однак, до сьогодні там не відбулось жодних змін.

Під тиском громадськості директор комбінату Володимир Булич таки пише повідомлення про розрив угоди до львівських колег. У листі зазначив, що Старокостянтинівське ККП має дозвіл на розміщення відходів тільки до 31.12.2016 року. Ще однією підставою розірвання стала наявність акту Державної екологічної інспекції від 24 лютого 2017 року №73/1, згідно з яким на місцевому сміттєзвалищі допущені порушення природоохоронного середовища. А саме — не проведено реконструкцію діючого полігону з розширенням його території з наступним складуванням та захороненням відходів.

Фото “Незалежний громадський портал”
Це повідомлення стало наслідком акцій протесту, які влаштовували жителі Старокостянтинова. Врешті, 2 червня 2017 року депутати міської ради проголосували за заборону на ввезення чужого сміття на Старокостянтинівський полігон ТВП.
І ось тут трапляється раптова зміна пріоритетів. Ще вчора Володимир Булич визнав, що ввіз львівського сміття на полігон у Старокостянтинові – це порушення природоохоронного законодавства, а вже згодом комбінат піде до суду і буде оскаржувати рішення міської ради. Підстава – депутати втручаються у господарську діяльність підприємства. Справа тягнутиметься у Старокостянтинівському суді трохи менше року і врешті слуги Феміди задовільнять позов комбінату і скасують рішення сесії міської ради.
Фото з сайту “Старокостянтинів небайдужий”

А щасливий Микола Мельничук помчить до Льову підписувати новий Меморандум. У цей момент останнє, про що він буде думати, що своїми діями наближає аналог грибовецької трагедії у себе вдома.

“Щодня везуть по 10 машин сміття. Що тільки там не знаходили. Там не лише тверді відходи. Бувають і трупи тварин, бачили, наприклад, і рештки свиней”, – розповідає один з місцевих жителів. Ім’я чоловік відмовляється називати. Переконує, йому після цього буде непереливки.
За трупи тварин наш співрозмовник згадує недарма. Вже понад тиждень містом ширяться чутки та паніка. Усе пов’язано із спалахом АЧС на Львівщині. (16 серпня на ТзОВ «Галичина – Захід», що в селі Кавсько Стрийського району, виявили загибель свиней. Про це повідомляє Держпродспоживслужба у Львівській області. Лабораторні дослідження показали, що тварини померли від африканської чуми свиней.
Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Євген Баркит у коментарі Tvoemisto.tv розповів, що на підприємстві, згідно з останніми звітами, є 98 857 свиней.)
Місцеві не на жарт схвильовані, і як три роки тому, затамувавши подих чекають новин із несусідньої області.
“За рік сюди насипали стільки того сміття, що та гора вже, певно, висотою з 5-поверховий будинок. І нічогісінько він з ним не робить – не сортує, не переробляє, нічого! Окрім того, що кладе гроші собі в кишеню!” – обурюється ще один житель, який ще два роки тому активно протестував проти заповнення полігону сміттям.
Львівське сміття заполонило сміттєзвалище Старокостянтинова
Сміттєзвалище у Старокостянтинові. Червень 2017 року. Фото з сайту “Старокостянтинів небайдужий”
Львівське сміття заполонило сміттєзвалище Старокостянтинова
Сміттєзвалище у Старокостянтинові. Серпень 2018 року. Фото: “Новини. Хмельницький”
Чоловіки зазначають, що після припису екоінспекції у лютому 2017 року, їх тут більше ніхто не бачив. І зараз достеменно невідомо, чи взагалі має право полігон функціонувати у такому режимі.
“Йому чхати на громаду. Аби тілько свої кишені напхати. От він вже знає, зо наступного разу його вже точно ніхто не вибере, то хоче нахапатись, от тільки Микола Степанович зовсім не думає, що сміттєві гроші смердять, і на що в гробу кишень нема”, – резюмує наш співрозмовник.
Ми продовжимо тримати цю тему на контролі і обов’язково повідомимо про подальшийрозвиток подій.

 

Приєднуйтесь до нашого каналу у Viber та Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне