Болгарія не продаватиме Україні реактори – віце-прем’єр Зафіров

Фото: ХАЕС

Корпуси двох реакторів ВВЕР-1000, які попередньо планувалися для болгарської АЕС “Белене”, і щодо яких велися переговори з Україною, не будуть їй продані, передає Енергореформа.

Про це повідомив журналістам віце-прем’єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров, повідомляє болгарське інформагентство BTA 15 квітня.

Згідно з повідомленням, Зафіров зазначив, що провів переговори з партнерами по Раді спільного управління, а також з лідером правоцентристської партії GERB Бойком Борисовим і досягнув такої домовленості.

“Ми разом підтримали цей надзвичайно важливий стратегічний вибір”, – цитує Зафірова BТA.

При цьому, як вказує агентство, віце-прем’єр додав, що ці реактори не продаються, але є ключовим активом для Болгарії, частиною її енергетичної незалежності.

Як повідомляла Енергореформа, в середині лютого 2025 року, міністр енергетики Герман Галущенко вже висловлював занепокоєння тим, що у парламенті Болгарії зареєстрована постанова про скасування дозволу на продаж Україні двох корпусів реакторів для енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС, термін якого спливає 11 березня.

“Єдине, що зараз мене дуже непокоїть – як тільки Верховна Рада ухвалила закон (про купівлю обладнання для ХАЕС-3,4 – ЕР), у Болгарії проросійські сили одразу зареєстрували проєкт закону про скасування дозволу на його передачу Україні”, – сказав міністр під час брифінгу в парламенті 14 лютого.

Народний депутат Андрій Жупанин з посиланням на діалог з керівництвом НАЕК “Енергоатом” під час робочої поїздки членів енергокомітету Верховної Ради на ХАЕС минулого тижня зазначив, що переговори щодо укладення угоди про закупівлю у Болгарії обладнання для ХАЕС-3,4 все ще тривають, зокрема, через ініціативу болгарської сторони підвищити ціну закупівлі “ледь не до $700 млн, хоча наша сторона наполягає на $600 млн”.

Зі свого боку, після брифінгу в Міністерстві енергетики 9 квітня глава “Енергоатома” Петро Котін в коментарі Енергореформі зазначив, що наразі триває обговорення умов закупівлі з болгарською стороною, зокрема питання фінансування, доставки обладнання та інші аспекти.

“Болгарська сторона своєю чергою проводить консультації з урядом і парламентом. Як тільки будуть узгоджені всі деталі і завершені необхідні процедури – ми вийдемо на підписання фінальної угоди”, – сказав Котін.

На питання “Енергореформи”, якою є актуальна ціна закупівлі обладнання, глава НАЕК відповів: “Болгарська сторона щороку проводить переоцінку цього обладнання. Їхній парламент окреслив суму, яка не може бути меншою $600 млн. Наша позиція проста: ми пропонуємо, щоб була проведена оцінка цього обладнання незалежним аудитором, який входить в четвірку найбільших і найкращих. Це забезпечить максимальну прозорість і об’єктивність”.

Згідно з Законом України “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції” №4231-ІХ від 11 лютого 2025 року, НАЕК “Енергоатом” надається дозвіл на укладення договору з державною енергетичною компанією Республіки Болгарія “Национална Електрическа Компания ЕАД” (“Natsionalna Elektricheska Kompania EAD”), предметом якого стане придбання обладнання (корпуси ядерних реакторів, комплектуючі до них, інше споріднене обладнання), необхідного для майбутнього будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС.

Уряд має підготувати новий проєкт закону про добудову ХАЕС, до якого має надати оновлене техніко-економічне обґрунтування та інформацію про джерела фінансування всього проєкту.

 

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне