Хмельницький відвідав винахідник нового літературного жанру роман-печворк Сергій Батура

До переповненої студентами зали заходить Ікрин Петрович Тисяча. У нього жаб’яча голова, кругле пузце, на якому ледь застібаються ґудзики шкіряного піджака, товстенька барсетка. Він пригощає молодь своїми улюбленими ласощами — штучними мухами, комусь дає мухобійки, але більшості підсовує несправжні банкноти. Це герой оповідання “Старий Марко”, що стало переможцем Всеукраїнського літературного конкурсу творів гумору і сатири імені Петра Гулака-Артемовського. Його автор — письменник Сергій Батура, який ховається під цим костюмом, в такому образі розпочинає ледве не усі свої зустрічі з молоддю.
“Ікрин Петрович Тисяча — це голова вигаданого містечка Ластівка. Його жадібність перетворила його на жабу. Але він допомагає мені розтопити лід. Коли я приходжу до аудиторії, завжди цікавіше, якщо це приходить персонаж, ніж просто я. Таким чином показую приклад авторам, які хочуть писати, що важливо свою творчу складову показувати й в інший спосіб”, – розповів Сергій Батура.
Сергій Батура — кандидат юридичних наук, викладач, займається законотворчою діяльністю. Втім, справжньою своєю пристрастю вважає літературу і їй присвячує весь вільний час, а нерідко й години сну та відпочинку. Тож одного дня він вирішив започаткувати в Україні жанр колективного літературного печворку. До написання спільного роману долучились 228 авторів зі всієї України.
“Це були члени спілки письменників України, а також початківці. Так от з цими авторами, коли ми почали об’єднуватись і обговорювати, що хочемо створити щось спільне, я запропонував, що варто було б зробити такий собі літературний трамплін, з якого ми дуже швидко всі в різних жанрах могли б стрибнути в різних напрямках. І при цьому все трималося довкола цього одного літературного ядра”, – пригадує початок роботи над першим романом в жанрі колективного печворку Сергій Батура.
Саме він став автором прологу до роману “Босорка” — це карпатська відьма, яка є міфологічним персонажем. Цей персонаж письменник обрав невипадково, оскільки босорка може бути й людиною, і міфічною істотою, а такий підхід дає можливість працювати в будь-якому жанрі. Всі події відбуваються у вигаданому селі Старі Мухомори, що на Івано-Франківщині.
“Єдиним обмеженням був розмір — це оповідання не більше 20-30 сторінок. Але світ, який створює автор, мав взаємодіяти з основним світом з прологу. Так у нас вийшло 2 833 сторінок, які ми опублікували в Інтернеті,” – розповідає про перший роман-печворк його винахідник.
“Босорка” встановила одразу два літературні рекорди: “Найбільший колектив авторів електронної книги” і “Найбільша кількість сторінок електронної книги”. Їх зафіксували 7 червня 2024 року. Однією з умов фіксації рекорду була наявність офіційних рецензій, їх “Босорка” отримала аж три.

Колективний роман-печворк встановив одразу два літературні рекорди. Фото Валентини Повзун
“Щоб встановлювати літературні рекорди, там були вимоги, що мають бути фахові рецензії, кілька фахових рецензій. До речі, серед них докторка філологічних наук, професорка кафедри української літератури Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Тетяна Бикова”, – розповів Сергій Батура.
Наймолодшому автору в колективному літературному печворку було вісім років. Роботу з дітьми Сергій Батура продовжив і надалі. Так, зараз понад 30 шкіл працюють над романом-печворком “Врятувати Білобога”.
“Я зустрічаюся з дітьми, їжджу до шкіл, ми збираємося, вони зачитують свої твори в рамках концепції. Обрав персонаж Білобога, адже це шкільна програма за 5 клас. Ідея цього твору — це розповіді, мрії, фантазії, історії, які діти розповідають міфічному герою, щоб його врятувати. Діти активно долучаються. Встановлення рекорду не є самоціллю. Це, звичайно, один із мотиваторів того, що ми робимо, але передусім це розкриття талантів, віри в себе”, – пояснив письменник.
Ще один проєкт, над яким наразі працює Сергій Батура, це колективний роман-печворк, який необмежено географією авторів.
“When time is shot…” має об’єднати авторів з різних країн світу. Він передбачає написання одного роману різними авторами з різних країн світу мовами цих країн. Ми цим романом покажемо бачення авторів на одну ту саму проблему”, – розповідає про нову амбітну ціль письменник.
Долучитись до створення цього роману Сергій Батура запрошував і студентів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Окрім того, закликав ділитись своїм творчим доробком назагал, а не писати в стіл.

Студенти схвально реагували на запрошення зачитати свою творчість назагал. Фото Валентини Повзун
Більше інформації про те, як долучитись до колективних літературних проєктів можна знайти за посиланням.
Підготувала Марія Турчина
Вперше опубліковано на сайті ЖАР.INFO