Кава на Хмельниччині: доступність, зростання цін і рекордна кількість кав’ярень

Фото: Суспільне Хмельницький

На п’ять гривень у середньому подорожчала кава в кав’ярнях Хмельницького з цього місяця. Попри це її вартість залишається найнижчою в країні. Місто лідирує в Україні за кількістю кав’ярень у співвідношенні до населення — працює понад 700 закладів.

Про це розповіла Суспільному докторка економічних наук Раїса Квасницька.

За її інформацією, середня ціна порції еспресо становить 26 гривень 60 копійок. Купити її можна і за 23 гривні. Хмельничанка Дар’я Гаєвська зауважила, що за її спостереженнями в січні вартість кави виросла на п’ять-десять гривень.

“Трішки змінилася, трішки більше стала”.

Подруга Дар’ї – Тетяна Пасічник розповіла, що ціна змінилася, а смак — ні.

«Раніше я часто замовляла лате з сиропом, адже п’ю багато кави — зазвичай дві чашки на день. Раніше маленька порція коштувала 40-45 гривень, а велика — 50-55. Зараз за велику порцію вже доводиться платити не менше ніж 60 гривень. Поки що продовжую купувати, але якщо ціни й надалі зростатимуть, то, звісно, доведеться відмовитися”.
 
Зі слів баристи Поліни Демченко, ціни на кавові напої почали зростати минулого року. З початку цього, у їхній кав’ярні вартість збільшилася на п’ять гривень.
 
“Наприклад, “Американо з молоком” коштував 25 гривень, зараз коштує 30″.

Співвласник однієї з обсмажувальних компаній України, киянин Олексій Федоровський розповів телефоном, що кава подорожчала в усьому світі через ціну на сировину. На це вплинула посуха в Бразилії, яка є основним світовим постачальником кавових зерен. Серед інших причин подорожчання перебої з логістикою.

“Кава сорту «Арабіка» є базовим продуктом, і її мінімальна ціна за кілограм регулюється біржовими показниками — придбати дешевше просто неможливо. За останні кілька місяців біржова ціна досягла максимуму за останні 20 років. Вартість сировини зросла приблизно на 40%”.

Зі слів експерта з кави Олексія Федоровського, не змінювати вартість могли ті, хто використовує її запаси.

Бариста Микола Сапаров пояснює зміну цін на каву перебоями в логістиці.

“Як наші постачальники кажуть: це проблема логістики, зараз дуже важко доставляти каву в Україну, дуже великі черги на митницях, тому довго чекаємо і ціна трохи росте”.

За словами баристи Дарини Саврасної, вартість напою “orange-кава” на натуральному фреші незмінна півтора року.

“У 2024 році ціна залишалася незмінною — вона становила 95 гривень. Я точно не знаю, але сподіваюся, що цього року вона також залишиться такою ж стабільною.”

Курс долара, податки й вартість послуг також впливають на ціноутворення, розповіла докторка економічних наук, професорка Раїса Квасницька. Згідно з індексом Еспресо – показника вартості філіжанки цієї кави у світі, на Хмельниччині він найдешевший в Україні.

“Станом на кінець 2024 року Хмельниччина утримувала перше місце за найнижчими цінами на каву, як це було у 2023 році. Навіть у січні 2025 року область продовжує лідирувати за доступністю. У Хмельницькій області все ще можна знайти філіжанку кави за 23 гривні — такої ціни більше ніде в Україні немає.”
 
За даними аналітичних досліджень, середня вартість порції еспресо на Хмельниччині наразі становить 26 гривень 60 копійок, зазначила Раїса Квасницька. Вона також розповіла, що Хмельницький лідирує в Україні за кількістю кав’ярень у співвідношенні до населення — у місті працює понад 700 закладів, не враховуючи кавові автомати.”
Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне