Озеленення заради річки: у Гречанах екоактивісти висадили молоді дерева

Фото: Віктора Карвана

26 квітня у мікрорайоні Гречани хмельничани садили дерева на березі Південного Бугу. Ініціювала активність громадська організація “Річки Хмельниччини”. Мета — не лише озеленення, а й укріплення берегів, зменшення ерозії ґрунтів, затінення водного русла для запобігання пересиханню та сприяння природному очищенню води.

Інформує ЖАР.

Хто долучився і що садили 

До акції долучилися місцеві мешканці, які дізналися про захід з оголошень у фейсбуці. Всі разом висадили приблизно 70 дерев. Участь взяли вісім дорослих та одна дитина. 

“Спочатку я був дуже скептично налаштований. Але люди побачили оголошення і самі вирішили приєднатися. Жодного примусу не було”, – розповідає голова ГО “Річки Хмельниччини Віктор Карван. 

Це друга подібна акція, ініційована ГО “Річки Хмельниччини”. До того активісти висаджували водні рослини в міських парках після очищення водойм. Цього разу для висаджування обрали дерева, які добре приживаються на кислих ґрунтах — клени, граби, липи, дуби. Із саджанцями активістам допомогло Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства.

“Лісівники дуже позитивно поставилися до ідеї: надали саджанці, порадили, які дерева краще підходять для наших умов. Частину дубів, які мали підсохле коріння, плануємо висадити на іншій ділянці, поблизу Плоскої. Сподіваюся, що щонайменше 60% саджанців приживуться. Територія волога, біля води — це сприятливе місце для дерев. Ми спеціально саджали їх трохи вбік від стежок, щоб менше шансів було, що їх пошкодять”, – каже Віктор Карван. 

Фото Віктора Карвана

Особлива ділянка 

Ділянку для дерев обирали ретельно. Для цього звернулися за порадою до комунальників. 

“Спочатку ми написали лист на управління комунальної інфраструктури. Виїжджав їхній представник. Ми думали посадити трошки в іншому місці. Але з управління нас відмовили — там є дуже велика площа з борщівником. Нам сказали: якщо  там посадимо, борщівник все “вб’є” повністю. Ми висадили дерева за 150-200 метрів від місця, де росте борщівник”, – згадує Віктор Карван.  

За словами активіста, формально ділянка із висадженими деревами — це рекреаційна зона. Але поруч 30 років тому місцеві жителі почали встановлювати гаражі. Зрештою зараз їх там понад 50. Вони розташовані впритул до берега. 

“Ми розуміємо, що людям потрібні місця для зберігання автомобілів, але біля води їх бути не повинно. Там постійно накопичується сміття, що шкодить і довкіллю, і зовнішньому вигляду зони відпочинку. В ідеалі влада мала б запропонувати людям інше місце для облаштування гаражів”, – вважає екоактивіст. 

Також це місце відоме розташуванням каналізаційного колектора. Як зауважує Віктор Карван, після ремонту колектора, активісти помітили, що вода у цій ділянці Південного Бугу почистішала. 

“Раніше тут плавали дохлі риби, зараз таке — велика рідкість. Але проблема самовільних підключень до каналізації залишається. Це окрема історія, яку також потрібно вирішувати.

Віктор Карван додає, мріє про облаштування уздовж берега Південного Бугу спеціальної лісосмуги. А для цього, на його думку, потрібно спочатку розпушити ґрунт тракторами і висадити дерева масово — щоб берег укріпився і не руйнувався. А ще, як вважає екоактивіст, задля повноцінного відновлення річки варто заборонити розорювання земель вздовж річки та заліснити береги.

“Розорювання полів призводить до того, що річка міліє. Особливо це видно на ділянках біля Чорного Острова. Раніше там була річка з широким руслом, а зараз вода ледь тече. Землі перегріваються, і вода просто випаровується. А якщо висадити дерева, вони своїм корінням закріплять ґрунт і затінять воду, що врятує річку”, – зазначає голова громадської організації “Річки Хмельниччини”. 

У ГО “Річки Хмельниччини” планують і наступні подібні акції. 

Підготувала Світлана Русіна

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне