Під гаслом «вижити»: як пройшов 2024 рік для медійників Хмельниччини

Фото: ІМІ

Вистояти. Розвиватися. Це – плани хмельницьких медійників і медійниць на 2025 рік, не дивлячись на те, що головне гаслом 2024 року було “Вижити”. Чим був 2024 рік для медіа регіону, чим він вирізнявся у медійній сфері, ми поговорили з колегами, підсумовуючи результати ще одного їх року роботи. Серед амбітних планів на наступний рік – написати про нашу Перемогу, запустити нові рубрики на сайтах, реалізувати проєкти та розширити свій колектив. Поряд з тим для частини медіа головне завдання – просто вистояти та забезпечити свою стабільність.

2024 рік для медійників Хмельниччини

Головний редактор Сайту міста Шепетівка shepetivka.com.ua Олександр Островський, розповідає, що рік для видання був очікувано важким. Втім найголовнішим досягненнями медіа він вважає те, що воно прожило ще 365 днів. «Особливо більше нічим похвалитись, тому що йдеться більше не про розвиток, а виживання», – говорить він у відповіді на запитання регіональної представниці ІМІ в Хмельницькій області. Найбільшою проблемою для медіа у 2024 році був брак кадрів. «Всі чоловіки, з якими ми співпрацювали, – на війні, жінки поїхали за кордон. У редакції лишилось двоє людей, які з початку повномасштабки працюють без вихідних та відпусток. Знайти нових фахових людей нереально, тому що у райцентрах вони на вагу золота», – ділиться складнощами головний редактор Олександр Островський.

Для команди онлайн-видання «ХМ-ІНСАЙД» 2024 рік теж був непростим. Однак їм вдалося суттєво збільшити аудиторію завдяки роботі з соцмережами та актуальним темам. У цьому році редакція приділили більше уваги навчанню, що принесло визнання в різних проєктах і конкурсах. «Основним викликом 2024 року стало психологічне навантаження, постійна напруга, стрес, суттєве зменшення рекламних матеріалів. При цьому отримання грантової підтримки щораз ускладнюється. Відчуваємо й гостру потребу у професійній техніці та нових кадрах», – розповіли в редакції.

Рік для редакції vsim.ua, попри всі обставини, можна назвати нормальним, вважає редактор Максим Фарина. Він каже, що їм вдалося забезпечити енергонезалежність роботи колективу завдяки власним вкладенням та допомозі від різних організацій. Також за словами редактора, працівники медіа в повному обсязі вчасно отримували зарплату. «Головна проблема для нашої редакції та журналістики загалом в Україні – доступ до інформації. Її розпорядники продовжують безпідставно прикриватися війною і не відповідати на різні інформаційні запити», – каже Максим Фарина.

За словами редакторки сайту «Є» Ірини Олійник, 2024 рік був безперечно важким для редакції. Втім редакція працювала і, навіть, знаходила можливості для свого розвитку. «Щодня сайт «Є» в інформаційному просторі, ми з нашими читачами: і під час повітряних тривог, і обстрілів, на прощаннях з Героями, під час зборів для ЗСУ з волонтерами, і з кожним, хто наближає Перемогу. Ми поряд під час корупційних скандалів, політичних ігор, несправедливості. Сайт «Є» – на мапі рекомендованих українських медіа, яким можна довіряти, отже, читачам з нами безпечно в інформаційному плані», – ділиться Ірина Олійник. В редакції розуміють, що аудиторія перенасичена і перевантажена емоційно важкими новинами. Тож, видання намагається дати читачам трішки світла через матеріалами, які надихають, підсилюють віру, дають надію.

«Ми намагаємося не лише вижити, втриматися на плаву, а й вдосконалюватися та впроваджувати сучасні тренди в нашій журналістиці. Штучний інтелект, залучення молодої аудиторії, видимість в соцмережах, боротьба з дезінформацією та фейками – це все потребує навичок, які треба постійно оновлювати, постійного рухатися вперед та впроваджувати в роботу успішні кейси. Для локального медіа це вкрай важливо», – резюмує Ірина Олійник.

Перепони та перешкоди у журналістській діяльності

Головні перешкоди у діяльності медійників Хмельниччини – дефіцит грошей і  брак кадрів, особливо якщо це стосується локального рівня. Ще одна проблема – це перешкоди, які створювали представники органів публічної влади.

Головною проблемою для vsim.ua, за інформацією редактора Максима Фарини, є небажання розпорядників, які часто безпідставно прикриваються війною, відповідати на інформаційні запити. На цю ж проблему вказує і головний редактор Сайту міста Шепетівки Олександр Островський, адже дедалі більше посадовців користуються воєнним станом, щоб уникати публічності. Втім конкретизувати, про які випадки йдеться, редактор не забажав.

Якщо ж говорити про публічність влади, то тут варто згадати про позитивні зрушення, які сталися у 2024 році. Так, Хмельницька міська міська рада дещо покращила свій підхід до інформування про проведення сесійних засідань та засідань постійних депутатських комісій. Тепер інформація про засідання комісій розміщується на сайті приблизно за день до нього, про сесії – за кілька днів до самого засідання. До прикладу, деякий час від початку повномасштабного вторгнення засідання постійних комісій відбувались без повідомлення про їх проведення та без онлайн-трансляції. Всі ці засідання, в  тому числі, і засідання виконкому Хмельницької міськради, транслюються на ютуб-каналі, щоправда, з проблемним звуком.  Хмельницький міський голова Олександра Симчишина, його заступники і керівники  підрозділів реагують на журналістів, які звертаються за інформацією чи коментарем. Правда, за виключенням одного медіа. Редактор видання vsim.ua Максим Фарина стверджує, що заступник міського голови Василь Новачок після рішення Верховного суду продовжує ігнорувати медіа, що також прослідковується і в діях працівників департаменту, який йому підпорядкований.

Нагадаємо, що в липні 2023 року видання Vsim.ua розмістило у себе матеріал “Новачок і мільйон гривень: деталі справи про привласнення бюджетних коштів” про розподіл бюджетних коштів в Хмельницькій міській тергромаді. У матеріалі йшлося про кримінальну справу стосовно посадовців Хмельницької міської ради, де були вказані прізвища й імена посадовців та заступника міського голови, а також додані  фото посадовців.  

Публічнішою стала і Хмельницька ОВА  і її чільник Сергій Тюрін. Він більш охоче йде на контакт та комунікує з медійниками. Поряд з тим, за минулий рік важко згадати хоч одну пресконференцію, брифінг чи зустріч із хмельницькими медійниками.

Не вирішеною також залишається проблема із комунікацією Хмельницької обласної військової адміністрації та медіа під час дронових та ракетних атак. І хоч лише деякі медіа висвітлюють цю тематику, однак вони змушені кожного разу власними зусиллями знаходити інформацію про місце і майно, яке постраждало.

Очільниця Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк також почала спілкуватися із медійниками після сесійних засідань за прикладом Хмельницького міського голови Олександра Симчишина. Правда, Олександру Симчишину журналісти можуть задати будь-яке запитання навіть поза сесійним порядком денним, в той час як голова облради уникає відповідей на незручні запитання. До прикладу, коли журналісти онлайн-медіа ЖАР.INFO після письмових прохань про коментар відвідали сесійне засідання, щоб поставити очільниці облради питання про квартиру у власності доньки вартістю 100 тисяч гривень. Віолета Лабазюк під час прес-підходу відповідати усно також відмовилась, посилаючись на те, що  у декларації і так зазначена вся інформація.

Нагадаємо, що  у 2024 році влада всіх рівнів виділяла кошти на висвітлення своєї діяльності у медіа. За ці кошти значна кількість медійників розміщувала у себе немарковані матеріали. До прикладу, Хмельницька ОВА за 9 місяців цього року заплатила регіональним медіа за публікації про себе майже 800 тисяч гривень. Минулого року облдержадміністрація на цей напрям загалом витратила 746 тисяч гривень. Із позитивного – Поділля News розпочало маркувати матеріали, які розміщені за бюджетні кошти.

Відмова влади від Telegram

Наприкінці жовтня 2024 року Хмельницький міський голова Олександр Симчишин своїм розпорядженням обмежив використання Telegram у виконавчих органах міської ради, комунальних підприємствах та установах. Їхнім працівникам заборонено встановлювати та використовувати месенджер на службових комп’ютерах (пристроях), а також зі службовою метою. Втім, зазначив міський голова Симчишин, вони продовжать користуватися месенджером для інформування людей, бо такі телеграм-канали не ведуться з робочих пристроїв.

У вересні онлайн-медіа «ХМ-ІНСАЙД» оголосило про те, що припиняє вести свій телеграм-канал. Вони стали першим медіа регіону, яке пішло на такий крок.

Скриншот оголошення ХМ-ІНСАЙД про завершення ведення Телеграм-каналу

«У вересні 2024 року відмовились від каналу Telegram через безпекові загрози цього месенджеру, підтримавши ініціативу інших колег. Наразі продовжуємо актикно використовувати Facebook та YouTube, запускаємо канал у WhatsApp», – розповіли про свії рішення в редакції.

Скриншот каналів у WhatsApp Суспільне Хмельницький та сайту «Є»

Свої канали у WhatsApp у жовтні та листопаді запустили Суспільне Хмельницький та сайт «Є». На момент створення матеріалу ії аудиторія складала 148 та 85 підписників відповідно. Ці медіа також продовжують вести свої канали у Телеграм, де вони мають відповідно 12,5 та 4,4 тисячі підписників.

Суди та скарги медійників Хмельниччини

Як ми згадували вище, 27 листопада 2024 року Верховний Суд залишив без задоволення касаційну скаргу заступника міського голови Хмельницького Василя Новачка щодо позову посадовця проти місцевого медіа мsim.ua у справі про захист честі, гідності, ділової репутації та компенсацію моральної шкоди. Постанова касаційної інстанції оскарженню не підлягає. «Для нашого медіа свого роду перепоною стала судова тяганина із заступником міського голови, яка завершилася на нашу користь. Але це не вплинуло на те, що даний чиновник та його департамент продовжують всіляко ігнорувати наші звернення за коментарями та всіляко відтягують відповіді на інформаційні запити», – розповів регіональній представниці ІМІ в Хмельницькій області Альоні Березі редактор Максим Фарина.

Також в жовтні 2024 року Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу “Чернівецького тролейбусного управління”, яке відмовилося надати публічну інформацію журналістам видання ЖАР.INFO. Нагадаємо, журналісти ще в жовтні 2023 року надіслали  до КП запит, в якому просила надати сканкопії документів про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті. За інформацією онлайн-медіа ЖАР.INFO, комунальне підприємство все ще не надало інформацію журналістам.

А 22 жовтня 2022 року Хмельницький окружний адміністративний суд зобов’язав управління з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради надати інформацію журналістці онлайн-медіа ЖАР.INFO про відрядження народних депутатів, починаючи з дня широкомасштабного вторгнення і до дати запиту. Наразі Апарат ВРУ подав апеляційну скаргу у цій справі до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Журналісти також в цьому році продовжували зверталися зі скаргами і до Уповноваженого з прав людини. До прикладу, завдяки скаргам до Омбудсмана Хмельницька та Старокостянтинівська міські ради надали запитувану інформацію виданню ЖАР.INFO.

Плани медійників на 2025 рік

У більшості медійників Хмельниччини є плани – зберегти видання та колектив, розширити команду, впровадити нові підходиу роботі, запустити нові проєкти та рубрики. Також медійники мріють  написати про довгоочікувану Перемогу.

«Наша головна мета наступного року – написати про Перемогу. Тому будемо робити все для цього: розвінчувати фейки від ворога, допомагати збирати кошти для сил оборони, розповідати про військових та їхні проблеми, які потрібно вирішувати, постійний контролювати діяльність органів влади, робити розслідування», – розповів редактор vsim.ua Максим Фарина.

До Перемоги крокують і журналісти сайту «Є». Вони не будують далекоглядні плани, однак цінують свою стабільність. «Як завше, ми не будуємо далекоглядних планів. Нині стабільність – те, що ми цінуємо, адже боротьба з ворогом триває. Тож,  потрібно розрахувати сили на всю дистанцію – до Перемоги, – каже редакторка сайту «Є» Ірина Олійник.

Головний редактор Сайту міста Шепетівка Олександр Островський менш оптимістичний у своїх очікуваннях від 2025 року: «План на наступний рік – вижити. Складати плани під час війни марно».

Втім багато амбітних планів у онлайн-медіа «ХМ-ІНСАЙД»: нові технології, запуск проєктів, плани на розширення колективу та модернізацію обладнання. «У 2025 році плануємо далі запроваджувати нові технології, використання ШІ, запускати нові проєкти та рубрики. Плануємо модернізувати технічну базу та розширити колектив», – поділилися планами у редакції ХМ-ІНСАЙД.

І ще про майбутнє. У грудні цього року в Хмельницькій області запрацювала “Медіабаза Хмельницький” від Інституту масової інформації. На ній вже успішно пройшов перший онлайн-тренінг, який зацікавив  сорок медійників з усієї У 

“‎Ми тут для того, щоб допомагати дізнаватися щось нове, вчитись, розвиватись, ділитись досвідом, проводити воркшопи, тренінги, інтерактивні зустрічі. Серед наших амбітних планів – стати майданчиком для комунікації з органами публічної влади, медійної спільноти та всіх дотичних до медійної сфери людей. Також ми хочемо навчати нове покоління медійників, допомагати їм зі стажуванням, адже нині є серйозна потреба в кадрах”, – зазначила очільниця “Медіабаза Хмельницький” Ольга Загоруйко.

Це гарні новини для Хмельниччини, якими завершується цей нелегкий рік. Це позитивні новини і для всіх медійників регіону. Як би не було важко – потрібно вистояти, щоб надалі мешканці Хмельницької області отримували якісну, достовірну та перевірену інформацію. А ми будемо поряд.

Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації у Хмельницькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

 

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне