Зачепінг на Хмельниччині: смертельні ризики, причини та відповідальність батьків

Фото: ілюстративне

Від початку 2025 року у Хмельницькому двох неповнолітніх вразило струмом на даху вантажного вагона. Це зачепінг — захоплення, коли діти або підлітки піднімаються на рухомі чи нерухомі вагони, бігають по дахах потягів або чіпляються за їхні буфери та інші частини, які не призначені для перевезення людей.

Про те, чому це захоплення популярне серед молоді, і які через нього є ризики Суспільне Хмельницький дізналось у психолога, працівника Укрзалізниці і поліції.

Психологічний аспект зачепінгу. Чому діти починають цим займатися?

Психологиня Сніжана Бриндзак розповіла Суспільне Хмельницький, що зачепінг або трейнсерфінг — це небезпечне явище, що приваблює підлітків.

“Зачепінг становить серйозну загрозу життю та здоров’ю, адже існує великий ризик отримати важкі травми або загинути через падіння, ураження струмом або інші технічні небезпеки. Така поведінка є складним поєднанням вікових особливостей, соціальних впливів та індивідуальних прагнень”.

Психологиня зазначила, що одна з ключових причин, що спонукає підлітків до такого ризику, — пошук гострих відчуттів.

“У підлітковому віці мозок ще не до кінця сформований, особливо його префронтальна кора, яка відповідає за планування, прийняття рішень та оцінку наслідків. Це означає, що підлітки схильніші до імпульсивних вчинків і гірше усвідомлюють реальну загрозу. Вони можуть відчувати себе безсмертними або недоторканними, що є частиною їхнього природного розвитку”.

За словами Сніжани Бриндзак, важливу роль відіграє і соціальний фактор.

“У підлітковому віці значно зростає вплив ровесників. Зачепінг може стати своєрідним “випробуванням на сміливість”, способом заслужити повагу в певній групі або приєднатися до неї. Відеоролики в соціальних мережах, що демонструють подібні “подвиги”, можуть створювати ілюзію крутості та привабливості, спонукаючи підлітків до наслідування задля підвищення свого статусу або отримання “лайків” та коментарів”.

Психологиня розповіла, що іноді зачепінг може бути формою протесту проти батьківського контролю, шкільних правил або навіть суспільних норм.

“Це може бути спроба кинути виклик системі, відчути себе вільним і незалежним. Для деяких підлітків така ризикована поведінка є способом компенсації відсутності уваги, низької самооцінки, проблем у сім’ї чи школі. Емоційний “вибух” адреналіну може тимчасово заглушити внутрішній дискомфорт або відчуття порожнечі”.

Зі слів Сніжани Бриндзак, батькам важливо будувати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони не боялися говорити про свої проблеми та переживання.

“Необхідно відкрито обговорювати ризики такої поведінки, не вдаючись до залякування, а пояснюючи реальні наслідки. Суспільство ж має пропонувати підліткам альтернативні способи отримання гострих відчуттів, такі як екстремальні види спорту під наглядом дорослих, спортивні секції, творчі гуртки, де вони можуть реалізувати свій потенціал і відчути себе значущими без загрози для життя”.

Заходи безпеки: які наслідки для здоров’я і життя може мати зачепінг

Як розповів Суспільному менеджер пасажирського напрямку Укрзалізниці Владислав Бондар, на дахах пасажирських вагонів та електропоїздів розташована контактна мережа з напругою 27,5 тисяч вольтів.

“Достатньо лише наблизитися до неї на відстань менш як 1,5 метра, щоб отримати смертельний удар струмом. Вижити практично неможливо. Навіть у рідкісних випадках, коли людина залишається живою після ураження, вона зазвичай помирає згодом у лікарні від тяжких травм”.

За словами Владислава Бондаря, швидкість руху поїздів може досягати 160 км/год.

“Якщо зачеперу вдається залізти на дах поїзда, будь-яке падіння з такої висоти та швидкості майже завжди призводить до тяжких травм, інвалідності або смерті. Під час руху, поворотів або гальмування людина може потрапити між буферами чи деталями поїзда. У таких випадках шансу вижити немає”.

Менеджер пасажирського напрямку Укрзалізниці зазначив, щоб запобігти зачепінгу, “Укрзалізниця” встановлює системи відеоспостереження, співпрацює з поліцією та проводить просвітницьку роботу серед молоді.

Яка відповідальність передбачена за порушення правил безпеки на залізниці

Зачепінг є прямим порушенням правил безпеки на залізничному транспорті, що передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу (ст. 109 Кодексу України про адміністративні правопорушення), кримінальну відповідальність у разі загибелі людей або пошкодження інфраструктури ст. 277278 Кримінального кодексу України. Про це розповіла начальниця сектору комунікації головного управління Національної поліції у Хмельницькій області Інна Глега.

“За статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення — стаття про невиконання батьками або особами, які їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей. Коли йдеться про підлітків, які ще не досягли віку, з якого настає адміністративна або кримінальна відповідальність, тоді відповідальність за їхні вчинки несуть саме батьки. Неповнолітніми вважаються особи до 18 років, але в деяких випадках відповідальність може наставати з 14 чи 16 років — залежно від характеру та наслідків вчиненого дітьми правопорушення. Тобто, якщо діти не досягли віку, з якого настає відповідальність, відповідати будуть їхні батьки або опікуни”.

З її слів, з початку 2025 року у Хмельницькому зафіксували випадок ураження струмом двох неповнолітніх, які перебували на даху вантажного вагона.

 

Приєднуйтесь до нашого каналу у Telegram
Позначки:  
Поділіться в соціальних мережах:

Популярне