Коли жителі Хмельниччини зможуть обрати нову назву для «Південно-Західної залізниці»

XIX сторіччя: будівництво залізниць та одночасно зросійщення України царським режимом. Все рахувалось відносно Москви, і дві потужні українські залізниці отримали назви, що не мають в собі нічого українського з географічної точки зору — «Південна» та «Південно-Західна». Але більше ніякого півдня на сході та південного заходу на півночі!
Джерело: газета «День за днем»
«неПівденно-Західна»
Цьогоріч регіональні філії «Південна залізниця» та змінять назви в рамках програми українізації об’єктів залізничного транспорту. Про це повідомив голова правління товариства Олександр Камишін під час презентації цієї програми 21 лютого.
Одна з найстаріших залізниць, майже 5000 км колій, центр управління галуззю та центральний вокзал країни також, з XIX століття має назву «Південно-Західна».
Хоча у сучасній Україні вона простягається від Чернігівщини до Поділля, працюючи на території 5 та частково ще 6 областей нашої держави. Тож південний захід для москви нехай завершиться їх прикордонними територіями, а для України настав час змінити назву на ту, що відповідає сучасності й державності.
«Чому залізниця із центром у столиці має назву «Південно-Західна», а залізниця, що має центр у Харкові, на півночі України, — «Південна»? Це засилля імперської, російської давнини, яке не має нічого спільного з українським сьогоденням. Саме тому в рамках нашої програми «Залізна українізація» ми змінимо це раз і назавжди», — пояснив він.
Вже з 1 березня можна буде обрати нові назви для обох регіональних філій, проголосувавши за посиланням.
За словами Олександра Камишіна, процес перейменування регіональних філій буде завершено у 2023 році.
Відлік від серця країни
Нульовий кілометр українських залізниць відучора, 21 лютого, знаходиться в столиці України. Символічну позначку вже встановлено на першій платформі головного столичного вокзалу.
«Раніше ми бачили кілометражні позначки на головному вокзалі країни, на яких було зазначено 856/857 км. Чому? Тому що близько сотні років ми мали розрахунок нульового кілометру від росії. Кладемо цьому край. Відтепер нульовий кілометр українських залізниць тут, у Києві, на Центральному вокзалі», — розповів голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Камишін.
Протягом найближчих 3 років усі кілометрові знаки на залізниці будуть замінені на сучасні світловідбивні.
Перехід до європейських стандартів
Також у рамках кампанії з українізації змінюватимуться написи на вагонах на українські відповідно до європейських стандартів. Раніше, щоб мати право курсувати на території РФ, залізниця мала зобов’язання дублювати їх російською мовою, пояснив Камишін. Тепер проїзні квитки робитимуть із дублюванням англійською мовою, а не російською, як того вимагали застарілі нормативні акти.
Серед іншого у планах «Укрзалізниці» перейти до загальноєвропейської системи умовних позначень та сигналів.
«Більше не буде, наприклад, позначок «Ч» на залізничних світлофорах, адже в Україні немає «чьотної» колії, є парна», — пояснили в «Укрзалізниці».
На реалізацію цих планів на 2023 рік «Укрзалізниця» виділила 68 мільйонів гривень, що, за словами Камишіна, буде достатнім для початку. Усі старі радянські та російські таблички в компанії планують зберегти для наступних поколінь, аби «не повторювати помилок минулого».
Що відомо про трирічну програму «Залізна українізація»
АТ «Укрзалізниця» має на меті повністю позбутись імперських та російських назв, позначок, зображень на будь-яких об’єктах залізничного транспорту. Комплексна програма розрахована на 2023–2025 рр. За ці три роки в декілька етапів планується українізувати все, що повʼязує залізничну галузь України з країною-агресором: назви залізниць, позначки кілометражу, сигнальні позначки, радянські барельєфи, назви станцій тощо.